Zavezništvo Bratuškove tudi uradno v volilno tekmo

Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek bo na predčasnih parlamentarnih volitvah sodelovala s svojo stranko. Ustanovni kongres Zavezništva Alenke Bratušek bo v soboto dopoldne v Ljubljani.

Alenka Bratušek Foto: STA
Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA > S tem se bodo njeni podporniki čisto dokončno odcepili od PS in Zorana Jankovića, hkrati pa izpostavljajo potrebo po povezovanju leve sredine.

Alenka Bratušek, nekdanja vodja PS, se je za ustanovitev stranke odločila potem, ko jo je Janković pred dobrim mesecem na kongresu premagal in prevzel vodenje takrat še največje parlamentarne in vladne stranke. PS se je razklala na pol. Tako se bodo nekdaj združeni na predčasnih volitvah pomerili vsak zase, tudi med sabo.

Je pa Bratuškova izpostavila naklonjenost povezovanju in zavezništvom strank leve sredine ter skupnemu nastopanju na volitvah. Nedavno je poudarila, da ima ta opcija velik potencial, a je težava razdrobljenost glasov. Tako je v sredo že izpeljala pogovore z nekaterimi strankami oziroma društvi, med drugim s predstavniki društva Verjamem ter strank Solidarnost, SMS - Zeleni in Zares. Predsednik SMS - Zeleni Igor Jurišič je denimo že potrdil, da se bo udeležil tudi sobotnega kongresa Zavezništva Alenke Bratušek in tudi tam izrazil pripravljenost na sodelovanje.

Socialno-liberalen tip stranke

V nastajajočem zavezništvu se sicer, kot navajajo, zavzemajo za socialno-liberalen tip stranke. “Zavezništvo Alenke Bratušek bo združevalo vse, ki verjamejo, da je Slovenija lahko gospodarsko uspešna in še vedno socialna država,” pojasnjuje Bratuškova.

V enotno zavezništvo si želi združiti sile vizionarskih posameznikov, razumevajočih okolij, razumnih politik in evropskih vrednot. “Bodimo izbirčni glede ciljev, a zbrani okrog ključnih izbranih, predvsem pa zavezniško ubrani v dejanjih in v bran postavljeni, kadar bo kdo hotel segati po naših najvišjih vrednotah: enakopravnosti, solidarnosti in svobodi,” je zapisano na njeni spletni strani.

“Vlado sem ves čas vodila v prepričanju, da ste na prvem mestu državljani in državljanke, naše delo pa da morata zaznamovati čut za sodelovanje in solidarnost. Za velike reči je treba znati seči čez male razlike, predvsem pa gledati daleč naprej,” navaja Bratuškova.

Kot je zapisala, si bo v oblikovanju prihodnjih politik prizadevala za tržno gospodarstvo, ki ne bo le konkurenčno, ampak tudi kooperativno; javno zdravstvo in javno šolstvo kot dva temelja sodobne solidarne države; spoštovanje pravne države, vključno z neizprosnim bojem proti korupciji; pameten trajnostni razvoj kot največjo slovensko prednost in priložnost. Posebno pozornost pa bo namenjala vprašanjem mladih in enakopravnosti spolov, je zatrdila.

Dovolj podpisov

V soboto bodo podporniki Bratuškove izvolili vodstvo stranke, sprejeli statut in predstavili temeljne programske usmeritve za delo stranke. Stranka naj bi imela najmanj enega podpredsednika in eno podpredsednico, izvolili bodo tudi izvršni in nadzorni odbor ter svet stranke. Možnih kandidatov sicer predstavniki Zavezništva Alenke Bratušek ne razkrivajo, izmed njenih najožjih sodelavcev pa velja omeniti denimo nekdanja podpredsednika PS Mašo Kociper in Roberta Goloba, aktualnega vodjo poslanske skupine nepovezanih poslancev Janija Möderndorferja ter državnega sekretarja v kabinetu Bratuškove, ki opravlja tekoče posle, Jerneja Pavliča.

So pa v nastajajočem zavezništvu potrdili, da se bo kongresa kot gostja udeležila koroška Slovenka in novoizvoljena evropska poslanka na listi Neos Angelika Mlinar.

V namen ustanovitve stranke je Bratuškova po vsej Sloveniji zbirala tudi podpise. Dovolj jih je zbrala že sredi minulega tedna, a je z zbiranjem podpisov in obiskovanjem krajev po državi nadaljevala. Na njeni spletni strani je navedeno, da so do danes do 13. ure zbrali 1095 podpisov podpore.

STA


Najbolj brano