Zavezništvo AB se je na Primorskem že postrojilo

Alenka Bratušek je ustanovila stranko, te dni pa bo nadaljevala pogovore o povezovanju na levici. V Zavezništvu Alenke Bratušek ne skrivajo ambicije, da želijo biti pokrovitelji sodelovanja, v (nastajajočih) levosredinskih strankah pa ne pripravljenosti za takšne pogovore.

V Zavezništvu Alenke Bratušek ne skrivajo, da si želijo postati pokrovitelji predvolilnega združevanja na levi sredini
V Zavezništvu Alenke Bratušek ne skrivajo, da si želijo postati pokrovitelji predvolilnega združevanja na levi sredini 

LJUBLJANA > Časa namreč zmanjkuje; 88 kandidatov za volitve bodo morale stranke najti v le nekaj tednih. Zavezništvo Alenke Bratušek naj s tem na Primorskem ne bi imelo težav.

Časa za ustvarjanje mreže po vsej državi in iskanje kandidatov za volitve bo letos izredno malo, zato bi sodelovanje z morebitnim oblikovanjem skupne liste kandidatov novonastalim in malim levosredinskim strankam zelo olajšalo nastop na volitvah. A tudi če v soboto ustanovljenemu Zavezništvu Alenke Bratušek ne bo uspelo s povezovalno gesto, dajejo v novi stranki vedeti, da zadrega s kandidati pri njih ne obstaja.

Na Primorskem vse pod nadzorom

V primorski volilni enoti imajo ta hip na seznamu možnih kandidatov za predčasne volitve približno 20 imen. Po razkolu v stranki Pozitivna Slovenija je na stran Alenke Bratušek prestopilo sedem od enajstih lokalnih odborov PS. Tudi zato je mreža za novonastalo Zavezništvo večinoma že vzpostavljena.

“Ni še odločeno, ali bom kandidiral - ne nazadnje bo o kandidatih odločal svet stranke -, a moji trenutni občutki so, da bi še enkrat poskušal v Postojni,” nam je po sobotnem ustanovnem kongresu stranke povedal postojnski poslanec Jerko Čehovin, ki postaja vodilno ime za delovanje stranke na Primorskem. “Nimamo strahu pred volitvami,” o pripravah nanje pravi Čehovin. Poleg njega se bodo v primorski volilni enoti za glasove gotovo potegovali še poslanec Aljoša Jerič (v Kopru ali Sežani), na Goriškem Mirjam Bon Klanjšček, ki je bila pred odhodom iz PS nekaj čas nadomestna poslanka, gotovo, čeprav še ni znano, v katerem okraju, pa bo kandidiral tudi predsednik nadzornega sveta RTV Slovenija Marko Bandelli.

Robert Golob, ki ga je Bratuškova izbrala za enega od treh podpredsednikov Zavezništva, naj bi se o kandidaturi še odločal. Zelo verjetna imena na volilnih glasovnicah so med drugim še še Tatjana Voj, Sandi Bačar, in Igor Štemberger, kot možnega kandidata v Kopru pa so na kongresu omenjali tudi odvetnika Janeza Starmana.

Zaradi možnosti oblikovanja skupne liste s še katero levosredinsko stranko bi se svojim imenom lahko tudi deloma odpovedali, pojasnjuje Čehovin: “Če mi nimamo nekega dobrega kandidata, bi okraj lahko ponudili nekomu drugemu, ampak te oblike zavezništva za zdaj še niso dorečene.”

Bratuškova nadaljuje pogovore

Možnosti sodelovanja na levi sredini sta zlasti dve: nastane lahko formalna predvolilna povezava s skupno listo ali pa se stranke pred volitvami dogovorijo, da bodo šle na volitve vsaka zase, po njih pa sklenile koalicijo. Kaj bo nastalo iz pogovorov, ki jih je že prejšnji teden začela, predvidoma v sredo pa jih bo nadaljevala Bratuškova, še ni določeno. “Predvsem pričakujem pogovore o tem, kako Slovenijo peljati naprej v smeri, ki smo jo v tem letu in pol začrtali,” pravi Bratuškova. Vloge, ki naj bi jo kot predsednica nove stranke in pobudnica povezovanja imela sama, si, kot trdi, ni določila vnaprej: “Enako pričakujem tudi od drugih, da ne postavljamo pogojev ob svojih imenih. Upam, da nam gre vsem za državo in državljane. Vse ostalo pa pride kasneje.”

Zavezništvo Alenke Bratušek bo na pogovorih dalo na mizo program, ki so ga na kongresu opredelili kot socialno-liberalnega. To gre razumeti kot zavzemanje za socialno in solidarno državo ob hkratnem upoštevanju človekovih pravic in poudarjanju medsebojnega spoštovanja.

Kratki roki silijo v zavezništvo

Bratuškova je na sobotnem kongresu s pomočjo izjav tujih državnikov iz evropske politične skupine ALDE 256 ustanovnim članom svoje stranke in medijem predočila dokaze, da njeno ime spoštujejo tudi v tujini. Predvsem velja poudariti izjavo evropskega komisarja Janeza Potočnika, ki je podprl idejo o povezovanj na levici.

Vabilu na kongres se je odzvala tudi večina koalicijskih partneric in nekatere stranke, ki jih Bratuškova vabi v zavezništvo. Če sta SD in Desus le pozdravili kongres in sodelovanje v politiki na načelni ravni ocenili kot edino možnost napredka, so stranke, ki nastajajo ali so zunaj parlamenta dopuščale možnost tudi za bolj konkretne dogovore. Največje pozornosti je bil deležen Igor Šoltes, ki napoveduje ustanovitev stranke Verjamem. “Kratki roki niso zaveznik nastajajočih strank, zaradi tega bodo določeni koraki morda drugačni, kot če bi bilo mnogo več časa,” o možnostih in oblikah sodelovanja razmišlja Šoltes.

Največja uganka pa ostaja pripravljenost Mira Cerarja na predvolilno zavezništvo z Bratuškovo in Šoltesom. Samostojni stranki, ki jo bo Cerar s somišljeniki ustanovil danes, ankete namreč za zdaj kažejo zelo dobro.

JANA KREBELJ


Najbolj brano