Zares proti prepovedi financiranja strank in kampanje s strani pravnih oseb

Zunajparlamentarna stranka Zares je na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti zakona o političnih strankah ter zakona o volilni in referendumski kampanji.

V stranki Zares so proti prepovedi financiranja strank in volilne kampanje s strani pravnih oseb Foto: Leo Caharija
V stranki Zares so proti prepovedi financiranja strank in volilne kampanje s strani pravnih oseb Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Moti jo, da zakona prepovedujeta financiranje strank in volilnih kampanj s strani pravnih oseb. Predlaga tudi, da ustavno sodišče do odločitve zadrži izvajanje teh določb.

Prepoved financiranja političnih strank in volilne kampanje s strani pravnih oseb, ki ju je državni zbor uvedel z lanskimi spremembami zakonodaje, po mnenju Zares otežuje ali celo onemogoča izvedbo volilne kampanje vsem, ki kandidirajo na volitvah, pa ne prejemajo proračunskega denarja, s čimer naj bi nedopustno zapirala politični prostor.

Prav tako prepoved po njihovi oceni uvaja neutemeljeno razlikovanje v možnostih za izvedbo predvolilne kampanje med kandidati in listami kandidatov, ki prejemajo proračunska sredstva, in tistimi, ki jih ne.

V stranki podpirajo prepoved financiranja političnih strank s strani pravnih oseb, ker jo to financiranje gojišče korupcije. Vendar pa ne na način, da kandidatnim listam in kandidatom, ki ne prejemajo proračunskega denarja, ni omogočeno, da v predvolilni kampanji izvedejo vsaj osnovno predstavitev svojih programov in kandidatov, navajajo v Zares.

Kot pojasnjujejo, političnim strankam, kandidatom in kandidatnim listam, ki ne prejemajo proračunskega denarja, namreč po novem ostane le možnost financiranja iz članarin in prispevkov fizičnih oseb, ki pa pomenijo le obroben finančni vir. “Na drugi strani podatki o volilnih kampanjah kažejo, da je najcenejša volilna kampanja, s katero se je na volitvah 2011 politična stranka prebila v državni zbor, vredna 203.000 evrov. Vse to jasno kaže, da se je s tema novelama obeh zakonov praktično zaprl politični prostor,” ugotavljajo.

Ustavnemu sodišču predlagajo, da njihovo pobudo obravnava prednostno in da do končne odločitve zadrži izvajanje obeh novel, s katerima je bila v zakonodajo uvedena omenjena omejitev. Ob tem so povedali, da so s strani nekaterih pravnikov dobili pojasnila, da stranka izkazuje pravni interes za to, da ustavno sodišče obravnava njihovo pobudo.

STA


Najbolj brano