Zaradi Praprotnikove službe SDS zahteva izredno sejo

Poslanska skupina SDS zaradi zaposlitve nekdanjega namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Roka Praprotnika v Novi Ljubljanski banki (NLB) zahteva sklic izredne seje DZ. Na njej bi obravnavali politiko zaposlovanja v podjetjih v večinski lasti države ter problem sistemske korupcije.

Poslanska skupina SDS zaradi zaposlitve nekdanjega namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Roka Praprotnika v Novi Ljubljanski banki (NLB) zahteva sklic izredne seje DZ Foto: STA
Poslanska skupina SDS zaradi zaposlitve nekdanjega namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Roka Praprotnika v Novi Ljubljanski banki (NLB) zahteva sklic izredne seje DZ Foto: STA

LJUBLJANA > "Leva opcija vedno poskrbi, da ima na položajih svoje ljudi," je zahtevo za sklic izredne seje danes na novinarski konferenci pojasnil poslanec SDS Vinko Gorenak. Gre za sistemski pojav in tudi korupcijo na tem področju, je opozoril.

Praprotnik se je v NLB zaposlil s 1. aprilom, in sicer na mestu direktorja centra za skladnost poslovanja v NLB, kjer bo zadolžen za krepitev vseh preventivnih mehanizmov. Pred tem je bil v KPK zaposlen od jeseni 2010, novembra lani pa je skupaj z ostalima članoma Goranom Klemenčičem in Liljano Selinšek podal odstopno izjavo. Ob tem se časnik Dnevnik sprašuje, ali ni morda Praprotnik že pred drugimi vedel za razpis NLB za direktorja centra za skladnost poslovanja. NLB je namreč razpis objavila 4. marca, to je pet dni pred sejo senata KPK, na kateri se je Praprotnik iz neznanega razloga izločil iz odločanja o spornem najemu kadrovske agencije Korn Ferry Internationa (KFI). Če se je Praprotnik, ki je bil imenovan za direktorja omenjenega centra NLB, iz odločanja na seji KPK 27. februarja izločil v izogib nasprotju interesov zaradi službe v NLB, je bil z razpisom očitno seznanjen pred ostalimi potencialnimi kandidati, sklepa Dnevnik.

Gorenaku se postavlja ogromno vprašanj

Ob Praprotnikovem prihodu v NLB se Gorenaku postavlja ogromno vprašanj, vendar mu vodstvo banke nanje ni odgovorilo. Opozoril pa je, da je že pri Praprotnikovem imenovanju na položaj namestnika predsednika KPK leta 2010 šlo za povsem politično imenovanje bivšega predsednika države Danila Türka. Ob tem pa za imenovanje sploh ni izpolnjeval pogojev, popolna pristranskost njegovega dela je znana, je dodal.

Vendar pa Praprotnikov primer ni osamljen. Do podobnega kadrovanja prihaja v bančništvu, nevladnih organizacijah, podjetjih v državni lasti, sindikatih, drugih javnih zavodih, je naštel Gorenak. Tudi Jurij Giacomelli, ki je očitno poskrbel za primerno poročanje časnika Delo, je bil nagrajen z zaposlitvijo v NLB, je navedel.

"Na izredni seji DZ bomo skušali obelodaniti še več tovrstnih primerov, a gre za sistem kadrovanja na vse funkcije, kjer ima država tak ali drugačen vpliv," je dejal. V sprejem državnemu zboru pa bo poslanska skupina SDS predlagala vrsto sklepov, med drugim naj bi vlado pozvali k sprejemu ustreznih sprememb zakonodaje, ki bi omejile oz. odpravile sistemsko korupcijo.

KPK v zaključnem poročilu o preiskavi suma koruptivnega ravnanja članov nadzornega sveta NLB pri sklenitvi pogodbe s kadrovsko agencijo KFI ugotavlja, da so vsi nadzorniki kršili temeljna pravila skrbnega ravnanja. Poročilo med drugim opozarja na prekoračitev pristojnosti, plačilo storitev, ki v pogodbi sploh niso bile določene, plačevanje računov brez priloženih specifikacij, dvojno plačilo iste storitve ...

Ni pa KPK potrdila domnevno koruptivnih ravnanj predsednika uprave NLB Janka Medje v povezavi z najemom KFI. Celotni stroški za opravljene storitve KFI so za banko znašali 680.448 evrov.

Praprotnik je danes v oddaji Svet na televiziji Kanal A dejal, da je po odstopu iz senata KPK takoj dobil nekaj ponudb za delo. Iz postopka glede NLB se je izločil po tem, ko ga je predsednik uprave NLB Janko Medja konec januarja ali februarja poklical ter ga vprašal, ali že ima novo službo, in mu povedal, da bodo iskali novega vodjo centra za skladnost poslovanja in da je povabil še nekatere druge k prijavi na razpis.

Praprotnik: Razpis ni bil prirejen

"Po tistem, ko sem se z njim pogovarjal, bi bilo absolutno napačno - tudi če kasneje ne bi šel na NLB - da bi odločal o zadevi, ki je vezana na NLB. To je neprimerno," je dejal Praprotnik.

Po njegovih besedah ni nenavadno, da se kandidate za pomembnejše službe v gospodarstvu, sploh bolj izpostavljene, išče ciljno. Dodal je, da ve, da razpis ni bil prirejen zanj, saj da so pogoji, ki jih je moral kandidat izpolnjevati, v veljavi že več kot eno leto.

"Če me danes vprašate, ali bi se prijavil še enkrat: vedel sem, da bo vrag skočil na plan, kot se je tu zgodilo, ker vem, česa so sposobne določene politične stranke. Ampak ravno to delo, ki sem ga prevzel, je logično nadaljevanje dela, ki sem ga opravljal. In takšno stvar sem si želel delati in jo bom delal tudi naprej," je povedal Praprotnik.

STA


Najbolj brano