Zaposleni v škofjeloškem Tehniku prejeli odpovedi

Delavci škofjeloškega Splošnega gradbenega podjetja (SGP) Tehnik, nad katerim se je bil 9. januarja začel stečajni postopek, so danes prejeli odpovedi pogodb o zaposlitvi. Obstaja precejšnja verjetnost, da bo stečajni upravitelj nekatere od odprtih projektov vodil dalje in bo del zaposlenih vsaj za nekaj časa ponovno zaposlil.

Stečajni upravitelj bo nekatere od odprtih projektov Tehnika vodil dalje. Bo med njimi kompleks v izolskih Livadah? Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Stečajni upravitelj bo nekatere od odprtih projektov Tehnika vodil dalje. Bo med njimi kompleks v izolskih Livadah? Foto: Tomaž Primožič/Fpa

ŠKOFJA LOKA > Stečajni upravitelj Matjaž Nanut se današnjega srečanja z delavci ni udeležil, saj vse od 10. januarja dnevno vodi pogovore z naročniki in investitorji, preučuje dokumentacijo ter preverja možnosti, da bi nekatere od približno 15 tekočih Tehnikovih projektov nadaljeval tudi v okviru stečajnega postopka. Tako potekajo pogovori z Zavodom RS za šport Planica o tem, da bi Tehnik do konca izpeljal prenovo letalnice.

Kot je na današnjem srečanju z delavci povedala odvetnica Špela Flis, obstaja velika verjetnost, da bo stečajni upravitelj določene projekte nadaljeval ter se z nekaterimi delavci dogovoril za nadaljevanje zaposlitve. Do konca 15-dnevnega odpovednega roka, ki delavcem poteče 4. februarja, naj bi bilo to že znano. Za zdaj pa je še preuranjeno ocenjevati, koliko od 150 delavcev, ki so danes prejeli odpovedi, se bo lahko dejansko ponovno zaposlilo v Tehniku.

Prednostno rešujejo status delavcev

Po besedah Flisove je bila prioriteta stečajnega upravitelja, da se zaposlenim čim prej vročijo odpovedi in se lahko tako čim prej prijavijo na zavod za zaposlovanje ter prejmejo nekaj denarja iz jamstvenega sklada. “Prednostno rešujemo status delavcev,” je poudarila Flisova in dodala, da so v enem tednu pripravili vse potrebno, da so danes delavcem že vročili odpovedi.

Danes so se z delavci srečali tudi predstavniki območne službe Zavoda RS za zaposlovanje in Urada za delo Škofja Loka. Na 150 novih brezposelnih so se pripravili tako, da bo prijava na zavod potekala čim hitreje in čim lažje, za vsakega pa bodo izdelali tudi zaposlitveni načrt in pripravili vlogo za denarno nadomestilo, ki ga lahko prvič pričakujejo 15. marca.

Čas trajanja nadomestila za brezposelnost bo za vsakega posameznika odvisna od njegove zavarovalne dobe. Če oseba ni še nikoli uveljavljala te pravice, ji v primeru delovne dobe od devetih mesecev do pet let pripada tri mesece nadomestila, do 15 let šest mesecev, do 25 let 9 mesecev, nad 25 let pa 12 mesecev. Starejšim od 50, ki imajo več kot 25 let delovne dobe, pripada 19 mesecev nadomestila, starejšim od 55 let pa 25 mesecev.

Delavci se lahko nadejajo tudi nadomestil iz jamstvenega sklada, in sicer za dve neizplačani celi plači, plačilo za 20 dni januarja ter minimalno plačo za odpravnino. Tako se delavci lahko nadejajo od 1500 do 2000 evrov. Ostale terjatve, kot so neplačane malice, prevoz na delo in regres pa morajo delavci prijaviti v stečajnem postopku na kranjsko okrožno sodišče do 9. aprila.

Iskanje nove službe in čakanje na upokojitev

Ko bodo delavci opravili vse potrebne postopke, bodo nekateri starejši na zavodu lahko počakali na upokojitev, mlajše pa čaka iskanje nove službe. Kot ugotavlja sekretarka gorenjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Romana Oman, veliko večjih gradbenih podjetij na Gorenjskem ni več, zato bodo verjetno priložnost iskali pri manjših podjetnikih.

Do prvih izplačil se lahko delavci po pomoč obrnejo tudi na center za socialno delo in na dobrodelne ustanove, ki so jim pomagale že v zadnjih mesecih, ko so bili brez plač. "Hiter stečaj je za delavce dober v toliko, da agonija ni bila predolga. Je bil pa za delavce hud šok. Odkar pomnijo, jim 35 letih plača nikdar ni zamujala niti za en dan, potem pa je bilo kar čez noč vsega konec," je spomnila Omanova.

STA


Najbolj brano