Zakrajšek: Slovenija je med “smetmi” že dve leti

Slovenski finančnik v ameriški centralni banki Egon Zakrajšek je za enega od slovenskih tednikov dejal, da se Slovenija v območju smeti giblje že vsaj zadnji dve leti in ne le zadnji mesec, odkar ji je ta status pripisala bonitetna agencija Moody's.

Egon Zakrajšek meni, da zdaj prav nihče ne bi prevzel Nove Ljubljanske banke in Nove Kreditne banke Maribor. “Ti dve banki sta tako nepregledni, da se noben investitor ne bi spuščal vanje. Razen morda, če jih prodamo za en evro ali kaj podobnega. Morali Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Egon Zakrajšek meni, da zdaj prav nihče ne bi prevzel Nove Ljubljanske banke in Nove Kreditne banke Maribor. “Ti dve banki sta tako nepregledni, da se noben investitor ne bi spuščal vanje. Razen morda, če jih prodamo za en evro ali kaj podobnega. Morali Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Egon Zakrajšek je glede možnosti tožbe bonitetne agencije Moody's, ki je bonitetno oceno Slovenije znižala na predviden dan izdaje dolarskih obveznic, dejal, da je bil poseg bonitetne hiše “zelo neprijeten, čeprav se je zadeva sklenila brez večjih pretresov”. Zakrajšek ne ve, ali obstaja zakonska podlaga za tožbo. Tega tudi ni želel komentirati, ker zadeve ne pozna dovolj dobro.

Egon Zakrajšek meni, da zdaj prav nihče ne bi prevzel Nove Ljubljanske banke in Nove Kreditne banke Maribor. “Ti dve banki sta tako nepregledni, da se noben investitor ne bi spuščal vanje. Razen morda, če jih prodamo za en evro ali kaj podobnega. Morali bi narediti verodostojen zunanji stresni test,” je dejal.

Investitorji niso brali drobnega tiska

Pri bonitetnih agencijah vidi težave predvsem v zelo pomanjkljivi zakonodaji in zlorabah, ki so jih luknje v zakonu dopuščale. “Po drugi strani pa so bili investitorji nerazumni - gledali so samo splošno oceno in ploskali podjetjem z boniteto AAA. Niso pa brali 'drobnega tiska',” je dejal.

Regulativa in zakoni so se zdaj spremenili, saj je logično, da agencije ne morejo biti hkrati svetovalne družbe in izdajateljice bonitetnih ocen. “To je hudo navzkrižje interesov,” je dejal Zakrajšek. Po njegovem je treba razumeti, da bonitetne agencije proizvajajo samo ocene.

“Status neke države določajo cene na trgu, ne pa bonitetne ocene”

“Slovenija se dejansko giblje v območju smeti že vsaj zadnji dve leti in ne samo zadnji mesec, odkar nam je ta status pripisal Moody's. Status neke države določajo cene na trgu, ne pa bonitetne ocene,” je dejal. Strinja se, da so agencije pretirano močne. “Gre pa predvsem za dejstvo, da jim preveliko moč pripisujejo sami investitorji,” je dodal.

Strinja se, da je za Slovenijo ključnega pomena, da začneta znova izrazito rasti Avstrija in Nemčija. “Ob visoki rasti je dosti lažje izvajati fiskalno konsolidacijo. Zdaj smo v najslabši možni situaciji, ker sploh nimamo dostopov do tujih finančnih trgov,” je dejal.

“Slovenija se ne more zadolževati v evrih preprosto zato, ker trgi verjamejo, da obstaja dokajšnja verjetnost, da naša država srednjeročno ne bo več del evrskega območja,” je dejal. Predvidevanja, da bo Slovenija javnofinančni primanjkljaj do leta 2015 znižala na ničlo, se mu zdijo povsem nerealna.

STA


Najbolj brano