Zakon še ne drži vode

Vlada včeraj še ni sprejela predloga davka na nepremičnine. Ministri so si vzeli še teden dni za usklajevanja. “Razprava je bila vsebinska in ustvarjalna,” so sicer dogajanje povzeli na vladi. Da bo takšna, so nekateri ministri dali vedeti že ob prihodu na sejo.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak  meni, da je interes posameznih skupin sicer pomemben, a da je treba  zakon o davku na nepremičnine gledati kot celoto Foto: STA
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak meni, da je interes posameznih skupin sicer pomemben, a da je treba zakon o davku na nepremičnine gledati kot celoto Foto: STA

LJUBLJANA > Na vladni seji so potekala “različna tehnična usklajevanja” glede predloga zakona, zato ministri včeraj še niso postavili pike na konec stavka. Dogovorili so se, da bodo do prihodnjega četrtka usklajevali “te bolj ali manj tehnične podrobnosti”, je dogajanje na seji povzel glavni vladni tiskovni predstavnik Boštjan Lajovic.

Predlagane stopnje davka na nepremičnine: 0,15 odstotka za rezidenčne stanovanjske nepremičnine; 0,50 odstotka za nerezidenčne stanovanjske nepremičnine; 0,75 odstotka za poslovne in industrijske nepremičnine - razen energetskih nepremičnin; 0,40 odstotka za energetske nepremičnine; 0,30 odstotka za kmetijske stavbe; 0,50 odstotka za druge stavbe (javne, kulturne spomenike, sakralne objekte ...); 0,15 odstotka za kmetijska zemljišča; 0,07 odstotka za gozdna zemljišča; 0,75 odstotka za zemljišča za poslovno in industrijsko rabo; 0,40 odstotka za zemljišča za energetsko rabo; 0,50 odstotka za ostala zemljišča (stavbna zemljišča, zemljišča za gradnjo stavb ...).

Zakon bi moral zdržati

Že ob prihodu na vladno sejo sta svoje pomisleke o zakonu predstavila prvaka koalicijskih strank Desus in DL. Karl Erjavec je napovedal, da bo vladi predlagal, naj pripravi informativne izračune o vplivu davka. Skrbi ga položaj upokojencev, saj naj bi se mnogi med njimi po odmeri davka, kot je sedaj predlagan, znašli v težkem socialnem položaju. Zakon bi moral zato zaščititi socialno najbolj ogrožene.

Vlada mora pripraviti takšen zakon, ki ne bo povzročal družbenih nemirov in obenem vzdržal vsakršno ustavno presojo, s katero že grozijo tako Cerkev kot nekateri gospodarstveniki, pravi Erjavec.

Glede sakralnih objektov meni, da bi bili lahko davka oproščeni objekti, v katerih se izvaja verska dejavnost, vse ostalo, kar imajo v lasti verske skupnosti, pa naj ne bo izvzeto. “Če ga moram plačevati jaz in ostali državljani, ne vem zakaj ga ne bi tudi Cerkev,” se je vprašal Erjavec. Tudi prvak DL Gregor Virant je skeptičen glede obdavčitve sakralnih objektov. To je po njegovem “primerjalnopravno nenavadna” odločitev. Minister Uroš Čufer ga bo moral zato prepričati o potrebnosti te obdavčitve.

Tudi koalicijsko usklajevanje

Ostali ministri se na to temo niti pred sejo niti po njej niso razgovorili. Na seji so se namreč dogovorili, da se bodo v času usklajevanj vzdržali komentarjev. Le ministrica za področje sociale Anja Kopač Mrak je nekoliko odstopila od te zaveze: “Interes posameznih skupin je pomemben, a treba je pogledati celoto.” Misliti je treba na to, ali je novi nepremičninski davek sprejemljiv, zato da bi lahko še naprej zagotavljali socialne pravice na sedanji ravni. O nepremičninskem davku naj do četrtka ne bi potekala le usklajevanja na ravni ministrstev, pač pa tudi koalicijsko, torej politično usklajevanje. JANA KREBELJ


Najbolj brano