Zakon o dedovanju v neskladju z ustavo

Zakon o dedovanju je - ko gre za pravice istospolnih partnerjev - v neskladju z ustavo, je odločilo ustavno sodišč in državnemu zboru naložilo, naj v šestih mesecev odpravi ugotovljeno neskladje. Do takrat pa veljajo za dedovanje med istospolnima partnerjema, ki svoje zveze nista registrirala, enaka pravila kot med zunajzakonskima partnerjema.

LJUBLJANA> “To je zgodovinska odločba ustavnega sodišča, na katero smo čakali skoraj dve leti in pol,” je zadovoljen aktivist in borec za človekove pravice gejev in lezbijk Mitja Blažič. “Ta odločba je še en argument več, ki govori v prid našim prizadevanjem, da je treba neustavnosti na področju pravic istospolnih parov odpraviti,” meni Blažič.

Po smrti partnerke ostala brez pravic

Mitja Blažič: “Ta odločba je še en argument več, ki govori v prid našim prizadevanjem, da je treba neustavnosti na področju pravic istospolnih parov odpraviti.”

Zahtevo za oceno ustavnosti zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti in zakona o dedovanju je pred skoraj tremi leti vložilo okrožno sodišče v Kopru. Šlo je za primer, ko se je ženska po smrti svoje dolgoletne partnerke borila za pravico do dedovanja, do česar pa po obstoječi zakonodaji ni bila upravičena, saj njuna zveza ni bila registrirana.

Sodnica je prekinila pravdni postopek in zahtevala oceno ustavnosti omenjenih zakonov. Menila je namreč, da sta zakona v neskladju s prvim odstavkom 14. člena ustave, ki določa, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, in da zakona (v primerjavi s partnerjema dalj časa trajajoče raznospolne partnerske skupnosti) dejansko diskriminirata istospolna partnerja, ki svoje dolgoletne zveze nista registrirala. Ustavno sodišče je njene pomisleke potrdilo. Ugotovilo je, da je veljavna ureditev dedovanja v neskladju z ustavo. Enakega mnenja je bila tudi tedanja Pahorjeva vlada; državni zbor na pobudo ni odgovoril.

Boj zoper diskriminacijo

“To je že druga odločba ustavnega sodišča, ki govori v prid pravicam istospolnih partnerjev,” je zadovoljen Blažič. “Prva odločba pravi, da je zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti v svojem 22. členu neustaven in da se do odprave neskladja pri dedovanju upošteva zakon o dedovanju. Zdaj pa je sodišče odločilo, da je tudi zakon o dedovanju neustaven! S tem pa boj še zdaleč ni končan. V Sloveniji imamo, žal, cel kup zakonov, ki zelo diskriminatorno urejajo socialne pravice istospolnih parov,” pojasnjuje Blažič. PETRA VIDRIH


Najbolj brano