Zajtrk, ki so ga otroci s kruhom pomazali

Dan, ki je včeraj minil v znamenju tradicionalnega slovenskega zajtrka, je vlada že imenovala za dan slovenske hrane. Poslej ga bomo obeležili vsak tretji petek v mesecu novembru.

V Komnu, eni redkih šol s čebelarskim krožkom, so učenci okušali med kraških čebelarjev in različne vrste medu, ki jim ga je podaril mentor krožka
V Komnu, eni redkih šol s čebelarskim krožkom, so učenci okušali med kraških čebelarjev in različne vrste medu, ki jim ga je podaril mentor krožka 

PRIMORSKA> Kako je teknil primorskim šolarjem in od kod čez vse leto izvira hrana za njihove malice in kosila, smo poizvedovali v osnovnih šolah Koper, Komen in Miren.

Ravnatelj OŠ Koper Anton Baloh meni, da se njihovi šolarji prehranjujejo s kakovostno hrano. Meni, da projekt Tradicionalni slovenski zajtrk ima pomembno vzgojno noto, ki jo dopolnjuje ozaveščanje o živilih, iz različnih razlogov nekoliko potisnjenih na stranski tir, če ne kar pozabljenih, opozarja Baloh. “Prav je, da otroci izvedo, kako pomemben obrok je zajtrk, predvsem pa, da ni zdravo, če dan začnejo z enoličnimi in presladkimi prigrizki,” dodaja ravnatelj. V OŠ Koper so pogodbo za pripravo šolske hrane sklenili s podjetjem Sodexo. To se je moralo obvezati, da bo pri pripravi uporabilo predvsem živila slovenskega izvora, nekaj tudi iz ekološke pridelave. Šola pa izvaja še poseben projekt Sadna shema v sodelovanju s koprsko Agrario.

Baloh se strinja, da bi lahko pri pripravi prehrane sodelovali z lokalnimi dobavitelji, vendar opozarja, da jim stežka zagotovijo stalnost dobave določenih živil. “Nemalo ovir povzroča tudi odvisnost od javnih naročil, kjer cena igra najpomembnejšo vlogo,” ugotavlja Baloh.

Vse leto jedo med domačega čebelarja

Ena redkih šol, v kateri poteka čebelarski krožek, je komenska osnovna šola. Mentor krožka je priznani čebelar in šolski kuhar Robert Ščuka. “Trenutno se učimo teorije, spomladi pa bomo obiskali tudi čebelnjak. Prepričan sem, da je za otroke življenjskega pomena, da se naučijo, kako pomembne so čebele,” je o krožku povedal mentor.

Šola ima svoj panj, spomladi pa pričakujejo, da bodo vanj naselili tudi prvo čebeljo družino. Tako bi izpolnili cilj in pridelovali čisto lasten med. Ravnateljica šole Nives Cek je vesela takšnih akcij: “Gre za super akcijo ozaveščanja in spodbujanja domačega gospodarstva.” Poudarila pa je, da morajo otroci zajtrk pojesti doma in da je v šoli čas za malico.

Malo od bližnjih pridelovalcev

Kot pravi Danijela Kosovelj, ravnateljica OŠ Miren, pod katero sodijo še podružnični šoli v Biljah in Kostanjevici na Krasu ter štirje vrtci (v Mirnu, Biljah, Opatjem selu in Kostanjevici na Krasu), za zdaj malo hrane dobivajo od domačih pridelovalcev. Držijo se namreč strogih pravilnikov o javnih naročilih in izbirajo najcenejše ponudnike. “Iščemo pa pot, da bo hrana domačega porekla,” poudarja ravnateljica.

Dodaja pa, da si ravnatelji želijo, da bi otroci jedli čim bolj zdravo hrano, zato bi radi poenostavili javne razpise.

NH, PEM, AO


Najbolj brano