Zahtevajo prehranski semafor

Potrošniške organizacije si prizadevajo za sprejem prehranskega semaforja, ki bi moral biti obvezna oprema embalaže vseh predpakiranih živil, in bi potrošnikom pomagal k bolj ozaveščeni odločitvi pri izbiri živil.

Prehranski semafor bi  potrošnikom pomagal k bolj ozaveščeni odločitvi pri izbiri živil Foto: Can Stock Photo
Prehranski semafor bi potrošnikom pomagal k bolj ozaveščeni odločitvi pri izbiri živil Foto: Can Stock Photo

LJUBLJANA > Ena izmed njihovih ključnih zahtev je jasna in pregledna prehranska tabela v obliki barvno kodiranih hranil (prehranski semafor) na prvi strani embalaže predpakiranega izdelka.

Tak semafor je opazen, enostaven in omogoča potrošnikom preprosto in hitro primerjavo podobnih izdelkov, pojasnjujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). “Rezultati dokazujejo, da je prehranski semafor učinkovita preventiva pred nezdravimi nakupi, stroka je prav tako za, le prehranski lobiji ne,” poudarja predsednica ZPS Breda Kutin. Italijanski Ferrero, denimo, si na vse pretege prizadeva prižgati rdečo luč uporabi prehranskega semaforčka na embalaži prehrambnih izdelkov, ki je v pomoč potrošnikom, ko kupujejo v britanskih supermarketih, dodaja.

ZPS je predsednico vlade Alenko Bratušek pozvala, naj v Bruslju stopi v bran učinkovitemu informiranju potrošnikov in naj danes na svetu za konkurenčnost glasuje za potrošnike.

Vrednotenje prehranskih izdelkov z omenjenim prehranskim semaforjem je uvedla britanska Agencija za standardizacijo hrane (FSA). Na podlagi dveletnega raziskovanja je ugotovila, da je to najprimernejša in najpreprostejša oblika informacij za potrošnike.

Semafor omogoča potrošniku, da pri izbiri industrijsko pripravljenih živil te hitro primerja med seboj po njihovi prehranski oziroma hranilni lastnosti.

S podporo ministrstva za zdravje ZPS informira potrošnike o prehranskem profilu živil s semaforjem na portalu www.veskajjes.si. NR


Najbolj brano