Zahtevajo odpravo kaznivega dejanja sramotenja

Hrvaško novinarsko društvo (HND) je danes od hrvaškega pravosodnega ministrstva, vlade in sabora znova zahtevalo hitre spremembe kazenskega zakonika, da dejanja proti časti in ugledu ne bi bila več kazniva, še posebej pa ne dejanje “sramotenja”. Iz vlade so že sporočili, da obstaja možnost za spremembo zakonika, ki je bil sprejet leta 2011.

 Foto: Srdjan Zivulovic
Foto: Srdjan Zivulovic

ZAGREB > Zaradi kaznivega dejanja sramotenja je bila prejšnji mesec na sodišču v Zagrebu na prvi stopnji obsojena novinarka Jutarnjega lista in podpredsednica HND, Slavica Lukić. V HND poudarjajo, da gre za prvo tovrstno razsodbo po uveljavitvi zakona.

“Zelo pomembno je, da se iz kazenskega zakonika izbriše novo dejanje sramotenja, ki ne obstaja v kazenski zakonodaji EU, a so ga povzeli iz švicarske zakonodaje,” so zapisali v sporočilu za javnost, ki je objavljeno na spletni strani HND.

Izpostavljajo primer Lukićeve, proti kateri je tožbo vložila solastnica zasebne poliklinike Medikol Ivanka Trstenjak Rajković, potem ko je novinarka februarja lani objavila, da je Medikol “nestabilna zdravstvena ustanova” kljub 500 milijonom kun (66 milijonom evrov), ki jih je prejel od hrvaškega zdravstvenega zavarovanja v šestih letih.

Dogodki, ki so sledili, so zgolj potrdili navedbe novinarke, ker je Medikol januarja letos sprožil postopek za predstečajno poravnavo. A sodnik je ocenil, da je Lukićeva sramotila zasebno polikliniko ter da niso znani razlogi, zakaj bi novinarka “neupravičeno” in “nedopustno” raziskovala poslovanje Medikola ter o tem pisala.

Lukićeva trdi, da je poslovanje Medikola vprašanje javnega interesa, ker je poliklinika prejemala denar iz državnega proračuna. Napovedala je tudi pritožbo na izrečeno denarno kazen v višini 80 dnevnih dohodkov ali dobrih 26.000 kun (3438 evrov).

HND opozarja, da sodišče lahko nekoga spozna za krivega, tudi če je ta objavil resnico, a sodišče oceni, da resnica ni v javnem interesu. Navedli so, da hrvaška sodišča obravnavajo še 42 primerov kaznivega dejanja sramotenja.

V sporočilu so še ocenili, da je smisel takšnih zakonskih določil, da bi zaprli usta novinarjem ter preprečili neodvisno, preiskovalno in kritično novinarstvo.

Na to se je odzvala vlada, ki je v današnjem sporočilu potrdila, da ministrstvo za pravosodje spremlja izvajanje celotnega kazenskega zakonika ter da ga bo po potrebi spremenilo. Obravnavali bodo tudi zahtevo HND, saj do poletja načrtujejo manjšo reformo kazenskega sistema.

STA


Najbolj brano