Zadovoljstvo ob dogovoru z Iranom, nezadovoljni v Izraelu

Zahodne države, ki so danes ponoči izpogajale dogovor z Iranom o njegovem jedrskem programu, so nad rezultatom navdušene. Kot je slišati, gre za zgodovinski preboj, ki bo naredil svet varnejši. Povsem drugačno pa je razpoloženje v Iranu.

 Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton  Foto: Yves Herman
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton  Foto: Yves Herman

ŽENEVA, WASHINGTON, JERUZALEM > V skupnem sporočilu za javnost sta visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton in vodja iranske diplomacije Džavad Zarif zapisala, da gre za “pomemben korak v razvoju našega odnosa na bolj konstruktiven način”. Preboj je bil po njunih besedah mogoč zaradi “vzajemnega spoštovanja in odločenosti, da se najde pot naprej, ki bo koristila vsem”.

Obe strani imata zdaj čas za dosego celovite rešitve

Ta prvi korak stranema daje potreben čas in primerno okolje, da dosežeta dokončno celovito rešitev jedrskega spora, “ki ostaja skupen cilj in o kateri se bodo pogovori začeli kmalu”.

Glede same vsebine dogovora je Ashtonova poudarila, da so skušali odgovoriti na strahove mednarodne skupnosti, obenem pa ohraniti spoštovanje do iranske vlade in naroda. Posebej je poudarila, da so pogajalci razumeli in spoštovali pomisleke Izraela, ter da so bili tudi ves čas v stiku z izraelsko vlado.

Države šesterice zadovoljne

V državah t.i. šesterice - petih stalnih članicah Varnostnega sveta ZN in Nemčiji - so nad prebojem očitno navdušeni. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je dogovor označil kot “prelomno točko”, vodja francoske diplomacije Laurent Fabius kot “pomemben napredek za varnost in mir”, britanski zunanji minister William Hague pa kot “dober za ves svet”.

Kitajski zunanji minister Wang Yi je ocenil, da bo pomagal “zagotoviti mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu”, “odpreti normalne izmenjave z Iranom” in “zagotoviti boljše življenje iranskemu narodu”. Po besedah vodje ruske diplomacije Sergeja Lavrova“ni nihče izgubil, vsi smo na koncu zmagali”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški predsednik ZDA Barack Obama je dogovor označil za zgodovinski preboj, saj prvič po desetletju ustavlja napredovanje iranskega jedrskega programa. Čeprav gre šele za prvi korak in bo pot do končnega dogovora še težka, je ta velik.

Obenem je že posvaril Teheran, da če se ne bo držal dogovorjenega, tudi Zahod ne bo izpolnil svoje obljube - skoraj sedem milijard dolarjev vredne omilitve sankcij ne bo in pritisk se bo znova okrepil. Kot je še dejal, se zaveda, da imajo Iran in ameriške zaveznice v Perzijskem zalivu upravičene razloge za dvom v namere Irana.

Po besedah ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja, ki je sodeloval v finalu pogajanj v Ženevi, bodo po zaslugi današnjega dogovora partnerji ZDA na Bližnjem vzhodu varnejši. “Okrepil bo varnost naših partnerjev v regiji. Okrepil bo varnost našega zaveznika Izraela,” je zatrdil novinarjem.

Razhajanja med ZDA in Izraelom

Kakršnakoli razhajanja med ZDA in Izraelom so po Kerryjevih besedah zgolj stvar “presoje” in “računic”. “A razlik med ZDA in Izraelom glede tega, kaj je končni cilj, ni - da Iran ne bo imel jedrskega orožja,” je zatrdil.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu se s tem očitno ne strinja. Iz njegovega urada so sporočili, da je dogovor “slab”, saj daje Teheranu vse, kar je želel - “delen dvig sankcij, medtem ko ohranja bistven del njegovega jedrskega programa”. Iranu “omogoča nadaljnje bogatenje urana, pušča centrifuge in dovoljuje, da proizvaja material za jedrsko orožje,” so še zapisali.

Izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman je dogovor označil kot “največjo diplomatsko zmago” Irana, minister za gospodarstvo Naftali Bennett pa je poudaril, da doseženi dogovor njegove države ne zavezuje k ničemur in da ima Izrael pravico do samoobrambe.

STA


Najbolj brano