Začenja se študentska krvodajalska akcija Častim pol litra

Pod okriljem študentskih organizacij in študentskih klubov se danes začenja vseslovenski študentski krvodajalski teden Častim pol litra.

Namen akcije je v študentih spodbuditi zavest, da je darovanje krvi pomembno, saj gre za življenjski vir, ki mnogim pomaga preživeti (fotografija je iz arhiva)
Namen akcije je v študentih spodbuditi zavest, da je darovanje krvi pomembno, saj gre za življenjski vir, ki mnogim pomaga preživeti (fotografija je iz arhiva) 

SLOVENIJA> Namen akcije je v študentih spodbuditi zavest, da je darovanje krvi pomembno, saj gre za življenjski vir, ki mnogim pomaga preživeti, je dejala vodja ljubljanske krvodajalske akcije Katja Stradovnik.

PreProstoVoljni Študentske organizacije Univerze na Primorskem bodo mlade krvodajalce spodbujali k darovanju kostnega mozga, s katerim lahko pomagajo bolnikom malignih in avtoimunskih bolezni, zato bo ob krvodajalski akciji mogoče opraviti tudi testiranje kostnega mozga. Gre za zelo preprost proces, pri čemer morebitnemu darovalcu odvzamejo le nekaj dodatnih mililitrov krvi.

Ob dogodku, ki ga organizirajo Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), Zveza študentskih klubov ter študentske organizacije ljubljanske, mariborske in primorske univerze, Zavod RS za transfuzijsko medicino ter Rdeči križ Slovenije (RKS), se bodo do petka zvrstile številne krvodajalske akcije v več mestih po Sloveniji.

V Ljubljani bodo študenti lahko darovali kri v torek med 7. uro in 14.30, ko bo organiziran tudi brezplačen prevoz iz Rožne doline in s Kardeljeve ploščadi, ter v sredo od 7. ure do 16.30. Brezplačen prevoz bodo organizirali tudi v Izoli, kjer bo krvodajalska akcija potekala v torek od 7.30 do 12. ure in v sredo od 9. do 12. ure. Mariborski študenti bodo lahko darovali kri v torek od in sredo od 8. do 15. ure. V torek bo v Mariboru izpred vseh fakultet organiziran tudi brezplačen prevoz.

Študenti v Črnomlju bodo kri darovali v ponedeljek, v Celju, na Ptuju ter Jesenicah v torek, v Trbovljah pa bo akcija potekala v četrtek.

Kot so v sporočilu za javnost zapisali na ŠOS, v Sloveniji vsakih pet minut nekdo potrebuje kri, kar pomeni, da dnevno potrebujejo okoli 350 krvodajalcev. Med največjimi porabniki krvi so bolniki s hematološkimi ali onkološkimi obolenji, velike količine krvi pa potrebujejo tudi bolniki pri operacijah in presaditvah ter ponesrečenci s težjimi poškodbami.

Krvodajalec je lahko vsak, ki je zdrav in se dobro počuti. Pred odvzemom lahko krvodajalec poje nemasten obrok, priporočljivo je tudi, da popije dovolj tekočine. Mastni hrani in mlečnim izdelkom se je pred darovanjem krvi dobro izogibati, so opozorili na ŠOS.

STA


Najbolj brano