Za začetek so dokaj reformno enotni

Včerajšnja predstavitev predloga pokojninske reforme in reforme trga dela sindikatom in delodajalcem še ni prinesla izmenjave stališč o vsebini predlaganih reform, so pa socialni partnerji določili potek pogajanj. In se za začetek strinjali, da so spremembe na obeh področjih potrebne, zato velja nadaljevati z dialogom in poiskati najboljše rešitve.

Vlada, delodajalci in sindikati so za začetek določili potek usklajevanja reform Foto: STA
Vlada, delodajalci in sindikati so za začetek določili potek usklajevanja reform Foto: STA

LJUBLJANA> Čeprav so na ministrstvu predlagali krajši rok, so se tako sindikati kot delodajalci strinjali, da analiza 860 strani gradiva, ki se nanaša na reforme, terja svoj čas. Do 14. septembra bodo oboji ministrstvu posredovali svoje predloge za sestavo skupin, ki se bodo usklajevale o rešitvah, 19. septembra bodo potekali prvi skupni pogovori o pokojninski reformi, 21. septembra pa še o reformi trga dela. Po teh dveh datumih bi se začelo intenzivno delo v delovnih skupinah, napoveduje minister Andrej Vizjak.

Stroški dela naj se ne povečajo

Čeprav tako sindikati kot delodajalci pravijo, da predlagani reformi ne odgovarjata povsem na njihova pričakovanja, je bil včerajšnji začetek pogovorov o spremembah obetaven. Delodajalci so pozdravili odločitev ministrstva, da pri reformi trga dela odpre zakon o delovnih razmerjih v celoti in tako omogoči razpravo o vsem, kar ta zakon ureja. Pri pokojninski reformi pa je za Jožeta Smoleta iz Združenja delodajalcev Slovenije pomembno to, da pokojninske blagajne država ne bo polnila s povišanjem stroškov dela. “Danes smo z vladne strani dobili jasen signal, da vlada ne razmišlja, da bi dvignila stroške dela,” je poudaril.

Sindikalni strani se za začetek zdi obetavno, da je vlada iz predloga reforme trga dela umaknila ukinitev plačanega odmora za malico in dodatka na delovno dobo. V pokojninski reformi po besedah Dušana Semoliča iz Zveze svobodnih sindikatov “ni moč spregledati”, da se krepita pomen in vloga delovne dobe, pri čemer so vztrajali tudi sindikati. Branimir Štrukelj iz konfederacije sindikatov javnega sektorja sicer opaža, da se največja teža sprememb v pokojninski reformi prenaša na ženske, zlasti na bolj izobražene, ki na trg delovne sile vstopajo pozneje.

Le s socialnimi partnerji

Na sindikalni strani bodo tudi vztrajali, da reformna zakona ne smeta v parlamentarno proceduro, ne da bi bila pred tem usklajena s socialnimi partnerji. “Najprej ju moramo uskladiti, potem naj gresta v prvo branje, ne pa da se bomo usklajevali, ko bosta že v državnozborski proceduri. Imamo slabe izkušnje z zakonom za uravnoteženje javnih financ, kjer se je hitelo in na koncu ugotovilo, da je iz zakona nastal zmazek,” je posvaril Peter Majcen iz Konfederacije sindikatov 90.

JANA KREBELJ


Najbolj brano