Za večino strank Cerarjeva odločitev pričakovana

Po mnenju nekaterih strank je odločitev pravnika Mira Cerarja, da za zdaj ne bo kandidiral za mandatarja, pričakovana glede na to, da za projektno vlado zdaj ni široke podpore.

Po mnenju nekaterih strank je odločitev pravnika Mira Cerarja, da za zdaj ne bo kandidiral za mandatarja, pričakovana glede na to, da za projektno vlado zdaj ni široke podpore Foto: STA
Po mnenju nekaterih strank je odločitev pravnika Mira Cerarja, da za zdaj ne bo kandidiral za mandatarja, pričakovana glede na to, da za projektno vlado zdaj ni široke podpore Foto: STA

LJUBLJANA> Nekateri so kritični tudi do tega, da se je Mira Cerarja kot verjetnega mandatarja omenjalo, še preden so o tem vprašali njega in preden so se stranke dogovorile o projektih.

Tudi Cerar je svojo današnjo odločitev utemeljil s tem, da za projektno vlado med strankami ni dovolj široke podpore. Med drugim je omenil tudi odločitev SLS, da v novi vladi ne bo sodelovala, pomisleke nekaterih “visokih predstavnikov v DL” glede tehničnega mandatarja in tudi stališča SD, ki se še ni izjasnila.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je opozoril, da bi moral imeti kandidat za mandatarja, ki ni predsednik stranke, zelo široko podporo. V tej luči Veber razume Cerarjevo odločitev. Zagotavlja pa, da so ga bili v SD pripravljeni sprejeti na pogovor.

Veber: PS bi morala najprej izbrati novega predsednika

Odločitev SLS, da ne bo sodelovala v nobeni vladi, je po Vebrovem mnenju pripeljala do položaja, kot smo ga imeli na začetku tega mandata. Kot ocenjuje, bi bilo nujno potrebno, da PS najprej izpelje postopke izbire novega predsednika, ki bi moral priti kot kandidat za mandatarja ob nezaupnici in poskušal sestaviti vlado. S tem po Vebrovih besedah tudi ne bi bilo dilem in poskusov diskreditacij vsakega kandidata, ki bi bil pripravljen prevzeti odgovornost za vodenje nove vlade. Ocenjuje še, da nepolitičnih vlad pravzaprav ni, saj so stranke v parlamentu politične.

Predsednik DL Gregor Virant je po srečanju z nekdanjima ministroma iz vrst DL Janezom Šušteršičem in Senkom Pličaničem ponovil, da so čimprejšnje predčasne volitve “daleč najboljša rešitev za državo”. “Odgovornost, da do njih pridemo, je na vseh opozicijskih strankah, teh pa je vse več,” pravi Virant in poudarja, da morajo rešitev najti skupaj.

Šušteršič kritičen do oblikovanja nove vlade “pred kamerami”

Podpredsedniku DL Šušteršiču pa je žal, če je Cerar tudi njegovo izjavo vzel kot enega od razlogov, da se za mandatarstvo ni odločil. “A če bi jaz kot minister zaradi vsake izjave, ki jo je kdo dal o meni, odšel, bi verjetno vsak dan odstopil. Malo bolj trdo kožo v politiki pa vendarle moraš imeti,” je dejal. Je pa po njegovem mnenju “žalost politike, da se operira z imeni, ne da bi ta pristala na to”.

Šušteršič je namreč v torek nasprotno od Viranta izrazil pomisleke glede primernosti Cerarja za mandatarja. Kot je pojasnil danes, stranka o Cerarju še ni razpravljala in je zato v torek povedal le svoje osebno mnenje. Tudi Šušteršič meni, da nima smisla iskati mandatarja za novo vlado, dokler se stranke ne dogovorijo o tem, kaj naj bi ta vlada počela.

Kritičen je tudi do pogovorov o oblikovanju nove vlade “pred kamerami”, po njegovem mnenju bi namreč morali potekati za zaprtimi vrati. Šušteršič meni tudi, da so volitve edina legitimna rešitev, pot do njih pa je lahko tudi sprememba zakona o vladi. Iskati mandatarja samo zato, da ta vlada gre in da so potem lahko volitve, pa po njegovem mnenju ni pošteno.

Lukšič vztraja pri odstopu Jankovića

Tudi po mnenju prvaka Desus Karla Erjavca je odločitev Cerarja pričakovana glede na odločitev SLS, da v novi vladi ne bo sodelovala, in glede na stališče predsednika SD Igorja Lukšiča, da “se bo začel s PS pogovarjati o novem mandatarju, ko bo Zoran Janković odstopil”.

Erjavec je ocenil, da najprej potrebujejo dogovor strank, ki bi podprle konstruktivno nezaupnico, šele zatem pa bi poskušali doseči dogovor glede kandidata za mandatarja.

Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava pa ni primerno imen možnih mandatarjev kar tako z lahkoto podajati v javnost, ne da bi se z njimi kdo prej resno pogovoril. Prav tako pred tem ni bila pridobljena dovolj široka parlamentarna podpora, stranke pa se niso pogovorile o vsebini projektov morebitne tehnične vlade. Tak način je po njegovih navedbah neodgovoren, zato je odločitev Cerarja “popolnoma razumljiva in logična poteza”.

NSi: Smo člani vlade

V NSi pa poudarjajo, da so članica vlade in se o Cerarju ne odločajo. Zato tudi o njegovi današnji odločitvi nimajo komentarja, ga pa cenijo kot človeka in pravnika, so pojasnili.

Premier in predsednik SDS Janez Janša se je na aktualno politično dogajanje odzval ob robu obiska v Beli Krajini. “Pustni čas počasi mineva, s tem tudi čas 'virantovanja', zdaj bodo pričeli prihajati računi, torej pripravite denarnice,” je dejal. Med drugim je ponovil, da ne namerava v DZ po zaupnico, saj si država ne more privoščiti štirih mesecev in pol mrtvega teka.

Cerar je sicer svojo odločitev pojasnil po današnjem pogovoru z začasno vodjo PS Alenko Bratušek. Ta je med drugim povedala, da so v PS naredili vse, kar so lahko. Po njenih besedah bolj kredibilnega kandidata, kot je Cerar, v tem trenutku v Sloveniji ni mogoče najti.

STA


Najbolj brano