Za poplave na Balkanu krive temperature Atlantika?

Vzrok za vodno stihijo, ki je v minulih dneh opustošila Balkan, se skriva v Atlantiku oziroma v globalnem segrevanju, če gremo še korak nazaj, je danes pojasnil strokovnjak s Tehnične univerze Dunaj Günter Blöschl.

Vzrok za vodno stihijo, ki je v minulih dneh opustošila Balkan, se skriva v Atlantiku oziroma v globalnem segrevanju, če gremo še korak nazaj, je danes pojasnil strokovnjak s Tehnične univerze Dunaj Günter Blöschl Foto: Reuters
Vzrok za vodno stihijo, ki je v minulih dneh opustošila Balkan, se skriva v Atlantiku oziroma v globalnem segrevanju, če gremo še korak nazaj, je danes pojasnil strokovnjak s Tehnične univerze Dunaj Günter Blöschl Foto: Reuters

DUNAJ > Silovito deževje na Balkanu naj bi bilo namreč posledica majhne razlike v temperaturi vode med severnim in južnim območjem oceana. Verjetnost za zelo majhno temperaturno razliko pa je večja zaradi segrevanja ozračja, avstrijska tiskovna agencija APA povzema navedbe strokovnjaka z dunajske univerze za poplave Günterja Blöschla.

Običajni zahodni veter je bil posledično šibkejši, nastala je dominantnejša severno-južna komponenta zračnega toka. Ob tem se lahko odtrgajo vrtinci, ki so nato stacionarni in neobičajno dolgo ostajajo nad neko regijo. In to se je v minulih tednih dogajalo - dežni oblaki, ki bi se običajno pomaknili naprej, so ostali ujeti nad Balkanom in so povzročili silovite padavine.

Kot je še spomnil Blöschl, je bila situacija na Balkanu zelo podobna stoletnim poplavam, ki so lani prizadele Avstrijo. Že več mesecev so bile padavine v regiji relativno močne, tla so bila namočena in vode niso mogla več absorbirati. S takšnimi vodnimi masami lahko sicer statistično gledano računamo manj kot enkrat v sto letih, je še dodal.

STA


Najbolj brano