Za polno šolsko torbo prvošolca najmanj 150 evrov

Teden dni pred začetkom novega šolskega leta so starši vse bolj zaskrbljeni, ali bodo zmogli stroške za nakup šolskih potrebščin. Nakup teh in delovnih zvezkov samo za prvošolca stane najmanj 150 evrov. Čeprav je skupen strošek iz leta v leto nižji, pa je nakup za marsikatero družino zaradi splošne krize in prazne denarnice stresen.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

SLOVENIJA> Cene šolskih potrebščin in delovnih zvezkov so sicer zelo različne. V Državni založbi Slovenije (DZS) je na primer potrebno za nakup šolskih potrebščin za prvošolca (seznam so pridobili od ene od osnovnih šol) odšteti 48 evrov. Seznam vključuje vse potrebščine, od ravnila, zvezkov, barvic, vodenih barvic, voščenk, flomastrov, DAS mase, kolaž papirja, čopičev, risalnih listov, svinčnikov, radirke in šilčka, škarij, lepila pa vse do peresnic, je za STA dejal Gregor Božnik iz DZS.

Povprečni nakup učbenikov oz. delovnih zvezkov za 1. razred znaša 52 evrov, vendar se lahko podatki po njegovih besedah tudi razlikujejo, saj lahko šole uporabljajo učbenike in delovne zvezke različnih založnikov.

Skupaj je za nakup šolskih potrebščin in delovnih zvezkov za prvošolca treba odšteti od približno 100 evrov dalje. Tu je treba prišteti še kakih 45 evrov za šolsko torbo in račun za opremo učenca, ki gre v prvi razred hitro naraste na 150 evrov. Do podobne ocene je prišel tudi predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) Tone Meden.

Letos povprečni nakup za osnovno šolo cenejši za dva evra

Pri tem Božnik poudarja, da se je zaradi zmanjšanega števila zahtevanih gradiv nakup letos malenkost pocenil. Medtem ko je bil lani povprečni nakup za osnovno šolo 76,8 evra, pa ta letos znaša 74,4 evra. Vrednost nakupa delovnih zvezkov se je zaradi manjšega števila uporabljanih naslovov znižala, učbenike pa si več kot 96 odstotkov otrok brezplačno izposodi iz učbeniških skladov, je izpostavil.

"Skupen strošek nakupa šolskih potrebščin in delovnih zvezkov je iz leta v leto nižji, kar je seveda dobro za starše, za nas trgovce pa malce manj," je dejal.

Šolske torbe od 45 evrov pa tudi do več kot 150 evrov

Pri nakupu šolske torbe je izbira zelo široka glede kakovosti in dizajna, pa tudi cenovnih razredov. "Starši se, predvsem za otroke prve triade, vse pogosteje odločajo za nakup kakovostne šolske torbe, ki ima ergonomsko oblikovano hrbtišče, trdo dno, podložene in nastavljive naramnice ter veliko odsevnih površin zaradi varnosti v prometu," je povedal Božnik. Po njegovem sta pomembna tudi kakovost materialov in teža torbe.

Tako na trgu najdemo primerne šolske torbe za prvošolca, ki stanejo od 45 evrov do 150 evrov in več. Cena ni vedno odsev kakovosti, saj trgovci ponujajo tudi izdelke vrhunske kakovosti preteklih sezon po zelo ugodnih cenah, medtem ko so najnovejše kolekcije običajno primerno dražje.

Iz lastnih izkušenj pa Božnik pove, da se za prvo šolsko torbo splača odšteti kakšen evro več, zato pa je, kot pravi, rešen problem vsaj za dve, tri leta.

Starši vse bolj kupujejo na obroke

Pri DZS se starši po Božnikovih navedbah večinoma odločajo za nakupe z gotovino oziroma plačilnimi karticami. Iz leta v leto pa se povečuje tudi delež nakupov na obroke.

Mnogi starši se odločijo tudi za nakup rabljenih potrebščin in literature, predvsem učbenikov. Kot vsako leto, bo tradicionalni tudi letos, 7. in 8. septembra v ljubljanskih Križankah. Organizira ga Zveza študentskih klubov Slovenije. Sejme rabljene opreme, učbenikov, šolskih pripomočkov in oblačil organizirajo tudi nekatere šole. Prvo soboto v septembru bodo tak sejem na pobudo sveta staršev že drugič organizirali na Osnovni šoli Gorje, katere ravnatelj je Milan Rejc, sicer tudi predsednik združenja ravnateljev.

Rejc sicer ob tem pojasnjuje, da šola do sedaj preko šolskih skladov ni financirala nakupa šolskih potrebščin. So pa pri morebitnih dodatnih zahtevah učiteljev, denimo pri likovni in športni vzgoji ter pri organizaciji šole v naravi pozorni na to, da staršev ne obremenjujejo z nakupi in dodatnimi stroški, je dejal. Cene šole v naravi se sicer gibljejo med 70 do 140 evrov. Nekaj denarja prispeva pristojno ministrstvo, nekaj pa občina.

Šola lahko pomaga pri nižanju cene potrebščin

Starši sicer šole nič kaj radi ne zaprosijo za pomoč, pravi Rejc. Tako denimo staršem pri financiranju šole v naravi pomagajo s sredstvi šolskega sklada, saj si prizadevajo, da se čim več učencev šole v naravi udeleži. "Do sedaj smo to zmogli in ni bilo večjih problemov. Kako pa bo v tem šolskem letu, bomo šele videli," zaključi Rejc.

Pri nakupu potrebščin iz šolskega sklada sicer do sedaj niso nudili pomoči, je pa Rejc denimo omenil, da če je le mogoče, nekatere stvari kupijo v šoli, starši pa jih potem plačajo šoli.

Da se s konstruktivnim pogovorom med starši in učitelji ter ravnatelji lahko doseže občutno znižanje tudi cen potrebščin je potrdil tudi predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) Tone Meden. Na ta način je na območju delovanja Aktiva svetov staršev mariborskih osnovnih šol, kot je dejal, prišlo do občutnega znižanja cene potrebščin za likovni pouk.

Številne dobrodelne akcije zbiranja šolskih potrebščin

Večje število družin, ki ne zmorejo kupiti šolskih potrebščin, nekatere tudi zaradi znižane pravice socialnega varstva, pa v zadnjem času na terenu zaznavajo centri za socialno delo (CSD). Kot je za STA navedla sekretarka Skupnosti CSD Slovenije Darja Korva, sedaj centri preko različnih dobrodelnih akcij in donatorjev pridobivajo šolske potrebščine za te družine.

Za pomoč socialno ogroženim učencem in dijakom po vsej Sloveniji sicer potekajo različne dobrodelne akcije. Med drugim bo Slovenska karitas osem tisoč otrokom razdelila zvezke, v akciji Otroci nas potrebujejo pa so doslej zbrali prek 105.000 evrov.

Rdeči križ Slovenije z lokalnimi akcijami pomaga socialno šibkim družinam s šoloobveznimi otroki. Za to bodo namenili skoraj 80.000 evrov.

Študentska svetovalnica v sodelovanju z ljubljanskim območnim združenjem rdečega križa denimo začenja v ponedeljek tedensko akcijo zbiranja šolskih potrebščin in torb. Istega dne bo tudi v celjskem Citycentru dobrodelni bazar.

Mladinska Knjiga Trgovina in Zveza prijateljev mladine Slovenije pa zaključujeta akcijo zbiranja rabljenih torb, 583 šolskih torbic s peresnicami je prispevala tudi Vzajemna zdravstvena zavarovalnica.

Na sejmu rabljenih učbenikov v Križankah pa bodo tokrat zbirali še potrebščine za otroke in mladostnike iz Zavoda Janeza Levca.

STA


Najbolj brano