Za gradbene delavce bi uvedli dodatne odmore

Gradbeni delavci, ki delajo na začasnih in premičnih gradbiščih, v proizvodnji, v strojnih in lesnih delavnicah, so prekomerno obremenjeni s fizikalnimi, kemijskimi in biološkimi škodljivostmi.

Gradbeni delavci so pogosto prekomerno obremenjeni s fizikalnimi, kemijskimi in biološkimi škodljivostmi. Fotografija je simbolična  Foto: Leo Caharija
Gradbeni delavci so pogosto prekomerno obremenjeni s fizikalnimi, kemijskimi in biološkimi škodljivostmi. Fotografija je simbolična  Foto: Leo Caharija

NOVO MESTO> Enako velja za gradbene delavce, ki delajo s stroji težke gradbene mehanizacije, je razvidno iz projekta o delovnih pogojih v gradbeništvu.

Delovno okolje v gradbenih podjetjih je v 51 odstotkih primerov neustrezno in kot tako s prekomerno obremenjenostjo predstavlja tveganja za poškodbe, poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom, so navedli izvajalci projekta Ustvarjanje podpornega okolja za izboljšanje delovnih procesov in razmer na področju varovanja zdravja v gradbeništvu.

Le v tretjini podjetij ustrezno poskrbijo za hrup

Meritve v delovnem okolju so potekale v 16 gradbenih podjetjih, od tega so bila štiri velika, tri srednja in devet manjših.

Iz rezultatov meritev je razvidno, da so s hrupom prekomerno obremenjena delovna okolja, kjer delajo železokrivec, gradbeni delavec - razrezi materialov, delavci v proizvodnji in delavnicah ter pri uporabi delovnih strojev.

Presežena mejna vrednost je bila zaznana v 39 odstotkih primerov, presežena zgornja opozorilna vrednost pri 11 odstotkih primerov, presežena spodnja opozorilna vrednost pa pri 21 odstotkih primerov. Nepresežene vrednosti so bile pri 29 odstotkih primerov.

Uvedli bi dodatne odmore

Poleg tega navajajo, da so pri gradbenem delavcu, ki uporablja delovno opremo, ki vibrira, v 19 odstotkih presežene vrednosti vibracij. V 31 odstotkih pa so dosežene opozorilne vrednosti pri delavcih v logistiki in pri delu s stroji.

V okviru projekta navajajo tudi predloge, s katerimi bi zmanjšali obremenitve. Tako predlagajo nakup takšne opreme, ki povzroča manj hrupa in vibracij. Nadalje predlagajo, da bi bilo mogoče postaviti protihrupne ograje ali kabine, namestiti dodatno lokalno razsvetljavo, zagotoviti dodatna premična grelna telesa in urediti odsesavanje prahu ali hlapov.

Med organizacijskimi ukrepi predlagajo, da bi omejili časovno izpostavljenost posameznega delavca v obremenjenem delovnem okolju, delavce prerazporedili ter uvedli dodatne aktivne in pasivne odmore.

Pozimi je treba poskrbeti za oblačila

Zagotoviti je treba tudi ustrezna osebna varovalna sredstva za izpostavljene delavce, tako na primer za zaščito sluha in dihal. Poskrbeti pa je treba tudi za antivibracijske podloge - rokavice ter za lahko letno in toplo zimsko obleko, opozarjajo.

Projekt Ustvarjanje podpornega okolja za izboljšanje delovnih procesov in razmer na področju varovanja zdravja v gradbeništvu financirata ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter Evropski socialni sklad. Nosilec projekta je Univerzitetno in raziskovalno središče Novo mesto, ostali partnerji pa so Regionalna gospodarska zbornica Celje, Območna obrtno-podjetniška zbornica Celje, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam in Sindikat cestnega gospodarstva Slovenije.

STA


Najbolj brano