Za deset tožilskih mest prispelo 46 prijav

Na deset državnotožilskih mest, ki jih je razpisalo ministrstvo za pravosodje, se je prijavilo 46 kandidatov, so pojasnili na ministrstvu. Največ zanimanja je bilo za funkcijo kranjskega okrajnega tožilca, saj so za eno razpisano mesto dobili kar 12 prijav.

V Novi Gorici čakata dve prosti mesti okrožnega državnega tožilca, oddanih pa je bilo šest prijav Foto: Rosana Rijavec
V Novi Gorici čakata dve prosti mesti okrožnega državnega tožilca, oddanih pa je bilo šest prijav Foto: Rosana Rijavec

LJUBLJANA > Devet prijav je prišlo za eno prosto mesto celjskega okrajnega tožilca, za mesta okrožnih tožilcev je bilo nekoliko manj zanimanja, a to še vedno presega “ponudbo”.

V Novi Gorici čakata dve prosti mesti okrožnega državnega tožilca, oddanih pa je bilo šest prijav. Ena prijava več je prišla za prav tako dve razpisani mesti okrožnega tožilca v Celju, na koprskem tožilstvu so na voljo tri mesta. Za to funkcijo je osem kandidatov. Eno prosto mesto okrožnega državnega tožilca je še v Mariboru, na ministrstvo so prišle štiri prijave.

Rok za prijavo se je iztekel 7. oktobra. Kakor so pojasnili na ministrstvu, zakon o državnem tožilstvu določa, da ministrstvo pridobi vse potrebne podatke za prijavljene kandidate in nato popolne prijave v roku petih dni od prejema teh podatkov posreduje vodjem tožilstev, pri katerih so razpisana prosta mesta.

Vodja tožilstva mora nato v 20 dneh od prejema razpisnega gradiva po predhodnem posvetovanju s kolegijem tožilstva oblikovati obrazloženo mnenje o ustreznosti vsakega kandidata. Mnenje se vroči kandidatu, ki lahko v osmih dneh poda pripombe. Najpozneje v osmih dneh po prejemu pripomb vodja tožilstva oblikuje dokončno mnenje, ki ga z razpisnim gradivom in morebitnimi kandidatovimi pripombami pošlje Državnotožilskemu svetu.

Ta prijavljene kandidate povabi na razgovor, sam pa v postopku podaje mnenja ni vezan na mnenje vodje tožilstva. Državnotožilski svet v mnenju razvrsti kandidate glede na oceno o primernosti za imenovanje. Mnenje vroči kandidatu in vodji državnega tožilstva, pri katerem je prosto mesto razpisano, oba pa imata možnost pripomb.

Državnotožilski svet nato oblikuje dokončno mnenje, ki ga z ostalim gradivom pošlje ministru. Če se minister z dokončnim mnenjem ne strinja, lahko v 15 dneh zahteva, da Državnotožilski svet pridobi ter upošteva še dodatne podatke ali dokazila oziroma dopolni obrazložitev ali oblikuje novo dokončno mnenje.

Če Državnotožilski svet pri ponovni obravnavi razpisnega gradiva odloči z dvotretjinsko večino glasov vseh članov, mora minister vložiti predlog za imenovanje kandidata v skladu s sprejetim dokončnim mnenjem. Če Državnotožilski svet pri ponovni obravnavi ne odloči z dvotretjinsko večino glasov vseh članov, se šteje, da je razpis neuspešen.

Državne tožilce imenuje vlada na predlog ministra, službo pa nastopijo z dnem prisege.

STA


Najbolj brano