Za čebelarji povprečna letina s precejšnjimi izgubami čebeljih družin

Za slovenskimi čebelarji je po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjana Noča turbulentno leto s pomori čebel in zelo neugodnim poletjem, kar je vplivalo na povprečno letino in precejšnje izgube čebeljih družin. Kolikšna je izguba, bo znano v dveh do treh tednih, je na 35. dnevih čebelarstva ApiSlovenija v Celju dejal Noč.

CELJE> Kakšne bodo dejanske izgube, je ta trenutek sicer še prezgodaj napovedati, saj so čebele v teh dneh šele dobro izletele in bo zato v dveh do treh tednih mogoče pridobiti končno sliko, je na novinarski konferenci v okviru 35. dnevov čebelarstva ApiSlovenija na celjskem sejmišču dejal predsednik čebelarske zveze.

Po njegovih besedah so bile izgube čebeljih družin zelo različne po regijah. Opozoril je, da je največkrat najlažje za vse zimske izgube okriviti varojo, pozabljamo pa na vse ostale vplive iz okolja, ki pripomorejo, da so čebele bolj občutljive, so sporočili iz Celjskega sejma.

Čebelarji so priložnost izkoristili tudi za osvežitev pobud ministrstvu za kmetijstvo in okolje oz. državi za preživetje čebel. Predsednik ČZS je ob tem posebej izpostavil, da s predstavitvijo pobud ministrstvu ne gre za nikakršen nov pritisk, saj vse ukrepe že pozna. Ker se čebelarska zveza zaveda težkih časov, noben ukrep ni finančno pogojen, temveč gre bolj za zakonske rešitve, ki bi olajšale preživetje čebel.

Kot primer je Noč navedel sprejetje odloka oz. zakona, s katerim bi država določila, da bi na vseh javnih površinah, ki so v lasti občin in države, sadili le avtohtone medovite rastline.

Predsednik ČZS Boštjan Noč sicer ugotavlja, da je čebelar v slovenski javnosti spoštovana osebnost, ki skrbi za čebele in kakovostne čebelje pridelke. V zadnjih letih se je spremenilo tudi razmerje med domačim in tujim medom na trgu. Če je bilo to še nekaj let nazaj v prid tujemu medu, se je danes obrnilo.

Slovenci pojedo 1,4 kilograma medu

Slovenci letno po podatkih ČZS povprečno pojedo 1,4 kilograma medu, medtem ko so ga še pred nekaj leti le 0,9 kilograma, bistveno pa se je povečala tudi uporaba vseh ostalih čebeljih pridelkov. Slovenski čebelarji večino pridelanega medu prodajo sami (85 odstotkov). V Sloveniji je ta trenutek okoli 9000 čebelarjev, 150.000 čebeljih družin, letna proizvodnja slovenskega medu pa znaša približno 2000 ton.

Čebelarji so sicer svoje druženje na celjskem sejmišču v družbi sejmov Flora, Poroka in Altermed začeli v petek s 1. mednarodnim simpozijem o kranjski čebeli, ki je bil po besedah predstavnika Kmetijskega inštituta Slovenije in strokovnega vodje priznane rejske organizacije za kranjsko čebelo Petra Kozmusa zelo uspešen, saj so zabeležili odličen odziv strokovnjakov iz tujine. Danes popoldne pa na sejmišču poteka še 2. mednarodna konferenca čebelarskih organizacij.

STA


Najbolj brano