Za Omerzela kar 15 ur razprave

Po petkovem “ogrevanju” na izredni seji se poslanci državnega zbora danes lotevajo letošnje prve, januarske redne seje. V sredo bodo poslušali zagovor interpeliranega ministra za infrastrukturo Sama Omerzela. Vlada bo medtem morala storiti kakšen korak naprej pri iskanju dveh novih ministrov.

Ministru Samu Omerzelu kaže dobro
Ministru Samu Omerzelu kaže dobro 

LJUBLJANA > Januarska seja bo maratonska, obsežni dnevni red jo bo zavlekel tja do 4. februarja. Po ustaljenem redu bo današnja seja namenjena poslanskim vprašanjem premierki Alenki Bratušek in ministrom. Jutri bo vrsti tudi obravnava novele zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih.

Minister na tapeti

V sredo utegne biti posebej zanimiva interpelacija zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela. Razprava naj bi trajala več kot 15 ur. Interpelacijo so vložili poslanci SDS in NSi. Ministru očitajo predvsem poslovanje z državo, ki je po njihovem mnenju nezdružljivo z njegovo funkcijo ministra. SDS in NSi se bo pri obstrukciji pridružila SLS, v koalicijskih strankah pa bodo ministru, ki prihaja iz DL, verjetno dali še eno priložnost. Za DL bi morala biti podpora svojemu človeku samoumevna, po nekakšnem oklevanju so mu jo obljubili tudi v PS. V SD so takšno možnost nakazali, vendar se bodo poslanci dokončno odločili na seji. Po pričakovanju ima Omerzel največ dela s prepričevanjem Desusa oziroma njegovega predsednika Karla Erjavca. Po zadnjem sestanku je vodja poslanske skupine Franc Jurša vendarle ocenil, da so v Desusu ”zelo blizu odločitvi”, da ga podprejo.

Samo Omerzel seveda vse očitke iz interpelacije zavrača. Poslovanje svojega podjetja Lastinski z državnim Darsom je javnosti in politiki skušal pojasniti. Prepričan je, da je interpelacija “poskus odstranitve ministra, ki je začel delati red v državi in rešuje napake, za katere je odgovorna ta opozicija, ko je bila na oblasti”.

V četrtek bo največ pozornosti deležna novela zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, poslanci bodo obravnavali bodo še odlok o programu varstva in razvoja Parka Škocjanske jame za obdobje 2013-2017.

Sledile bodo še razprave o državnem holdingu, o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter o preprečevanju dela na črno.

Čas je, da se vlada sestavi

Vlada si v tem tednu predaha seveda ne more privoščiti, saj mora urediti svoje vrste. Omerzela bo skoraj zanesljivo obdržala, prosti pa ostajata ministrski mesti za zdravstvo in za gospodarstvo. Še najbližje je bila rešitev za zdravstvenega ministra. Potem ko je vodja SD Igor Lukšič poskrbel, da je kandidaturo umaknil Igor Šoltes, so se koalicijski partnerji znašli v slepi ulici. Premierka se je nazadnje pogovarjala s predsednikom sindikata družinskih zdravnikov Igorjem Muževičem, toda ta bi izziv sprejel le za polni mandat. Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je premierki zatem omenil Brigito Čokl, državno sekretarko pri bivšem ministruTomažu Gantarju, sicer pa podpredsednico Desusa, toda v stranki so ponovno dali vedeti, da jih vodenje zdravstvenega ministrstva ne zanima več. Dorjan Marušič, ki ga omenjajo kot možnega kandidata, o morebitni ponudbi ne ve nič.

Še večja negotovost vlada glede ministra za gospodarstvo. O tem, kdo bo nasledil Stanka Stepišnika, še ni moč niti ugibati. Vlada ponavlja le, da ministra iščejo in da imajo zapisanih nekaj imen. DAVORIN KORON


Najbolj brano