ZSSS proti posegom v socialne transferje

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poziva vlado, naj razveljavi v petek sprejete sklepe o znižanju nadomestil za brezposelne ter o omejevanju ciljne skupine brezposelnih za vključitev v javna dela le na dolgotrajno brezposelne osebe.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poziva vlado, naj razveljavi v petek sprejete sklepe o znižanju nadomestil za brezposelne ter o omejevanju ciljne skupine brezposelnih za vključitev v javna dela le na dolgotrajno brezposelne osebe
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poziva vlado, naj razveljavi v petek sprejete sklepe o znižanju nadomestil za brezposelne ter o omejevanju ciljne skupine brezposelnih za vključitev v javna dela le na dolgotrajno brezposelne osebe 

LJUBLJANA > Ob tem zahtevajo, da vlada o sklepih opravi temeljito razpravo in posvetovanje s socialnimi partnerji.

ZSSS je svoje zahteve že posredoval vladi, odgovore pa pričakuje do četrtka. V nasprotnem primeru bodo o tem obvestili vse mednarodne institucije, katerih smernice, priporočila oziroma akcijske načrte je vlada po mnenju ZSSS kršila.

Vlada je v petek določila besedilo predloga novele zakona o urejanju trga dela, ki bo omejila ciljno skupino brezposelnih za vključitev v javna dela le na dolgotrajno brezposelne osebe. Po predlogu bodo tudi znižali dajatev iz začasnega in občasnega dela.

Obenem je vlada določila znižanje z odločbo priznanih zneskov denarnega nadomestila za primer brezposelnosti za tri odstotke. Ob tem to ne bo moglo biti nižje od najnižjega zneska denarnega nadomestila, določenega v zakonu o urejanju trga dela.

Predlog zakona določa tudi zgornjo mejo izplačila porodniškega nadomestila na dvakratnik povprečne mesečne plače v Sloveniji.

V ZSSS izpostavljajo, da sta sistem in način sprejemanja omenjenih sprememb, ki med drugim pomenijo korenito poslabševanje položaja najbolj ranljivih skupin, popolnoma neprimerna in predstavlja popoln odstop delovanja vlade od določil resolucije o normativni dejavnosti.

V sindikatu poudarjajo, da je vlada s takšnim načinom sprejemanja sprememb na področju socialne varnosti brezposelnih in porodnic kršila akte, priporočila, akcijske načrte in smernice mednarodnih institucij, katere članica je, kot tudi, da je kršila lastne zaveze.

“Omenjene spremembe niti niso bile predstavljene niti jih ni obravnaval Ekonomsko-socialni svet, kakor tudi niso bile objavljene na spletu kot vladno gradivo,” poudarjajo v sindikatu in pravijo, da vse to kaže na več kot očitno namero vlade, da spremembe, ki poslabšujejo socialni položaj (zlasti dolgotrajno) brezposelnih, uveljavi brez vednosti zainteresiranih skupin.

STA


Najbolj brano