ZSSS: SDH je lahko “velik fiasko” tudi v luči financ Soda

Združitev državnih naložb v Slovenski državni holding (SDH) bi se lahko izkazala za “velik fiasko” tudi zaradi finančnega položaja Slovenske odškodninske družbe (Sod), opozarjajo v ZSSS. Visok dobiček Soda naj bi bil namreč posledica “kreativnega računovodstva”, v primeru slabitev naložb pa naj bi družbi grozila kapitalska neustreznost.

Združitev državnih naložb v Slovenski državni holding  bi se lahko izkazala za “velik fiasko” tudi zaradi finančnega položaja Slovenske odškodninske družbe, opozarjajo v ZSSS
Združitev državnih naložb v Slovenski državni holding bi se lahko izkazala za “velik fiasko” tudi zaradi finančnega položaja Slovenske odškodninske družbe, opozarjajo v ZSSS 

LJUBLJANA > Ladi Rožič, ki v posebni skupini Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) za uskladitev zakona o SDH zastopa Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pojasnjuje, da je lahko združitev vseh državnih naložb v holding “velik fiasko” za vso državo tudi zaradi neopredeljenih finančnih obveznosti Soda.

Bilance Soda, objavljene na spletnih straneh, so po njegovih besedah spodbudne, a analiza dogajanja v ozadju kaže na “kreativno računovodstvo” oziroma “drugačno sliko”.

Različno vrednotenje naložb

V ZSSS so primerjali bilance in poslovne izkaze po letih in ugotovili različno vrednotenje naložb. Med dolgoročnimi finančnimi naložbami je denimo naložba v delnice novomeškega farmacevta Krka v izkazih za leto 2011 določena po modelu in znaša 371,8 milijona evrov, za lani pa po tržni vrednosti in znaša 265,6 milijona evrov.

Če bi Sod naložbo v Krki po tržni vrednosti knjižil že leta 2011, kar, kot poudarja Rožič, počno vsi naložbeni skladi, bi bilo lastniškega kapitala manj za 91 milijonov evrov.

V sindikalni centrali so bili pozorni tudi na dolgoročne poslovne terjatve. Leta 2011, ko je Sod prenesel desetodstotni delež v Telekomu Slovenije na državo, je prišlo namreč do evidentiranja dolgoročne poslovne terjatve do države. Poleg tega je bilo v letih 2011 in 2012 izpeljano sproščanje preveč oblikovanih rezervacij.

In prav ta “finančna malverzacija”, tako Rožič, je Sodu v minulih dveh letih omogočila prikaz visokega čistega dobička.

Skladno s tem so v ZSSS preverili še, kaj bi pomenil vpliv slabitev domačih lastniških naložb na kapitalsko ustreznost Soda.

V primeru, da bi moral Sod do konca leta v celoti slabiti naložbo v Novi Ljubljanski banki (40,9 milijona evrov) in denimo pol naložbe v Hitu (3,75 milijona evrov), kar naj bi bila povsem realna možnost, bi se znesek njegovega kapitala konec leta znižal na 74 milijonov evrov.

Sod lahko postane kapitalsko neustrezen

Rožič opozarja Rožič, da bi se lahko v primeru neugodnega gibanja cen pomembnejših delnic, kot so delnice Krke, Zavarovalnice Triglav in Petrola, hitro zgodilo, da bi Sod ostal brez lastniškega kapitala.

V primeru slabitve naložbe v delnice NLB in nespremenjenih ostalih postavk, ki vplivajo na njegov čisti poslovni izid, bi lahko Sod po sindikalistovih besedah postal kapitalsko neustrezen, saj bi znesek nepokrite izgube presegel polovico osnovnega kapitala družbe (60,2 milijona evrov).

Če bi se kapitalsko neustrezen Sod preoblikovalo v SDH in bi se holdingu pridružila še Družba za avtoceste v RS (Dars) s 5,5 milijarde evrov dolga in Termoelektrarna Šoštanj z milijardo evrov dolga, bi dobili nelikvidno podjetje, sklene Rožič.

Seznam pomislekov zoper predlog zakona o SDH, ki so ga pripravili v ZSSS, je zelo dolg, pogajanja posebne skupine ESS s finančnim ministrom Urošem Čuferjem pa se bodo nadaljevala danes.

STA


Najbolj brano