ZNP za primerno socialno varnost in honorarje novinarjev

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so napovedali, da bodo zbirali podatke o tem, katere medijske hiše kršijo dobro prakso pri zagotavljanju socialne varnosti in primernih honorarjev za novinarje.

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so napovedali, da bodo zbirali podatke o tem, katere medijske hiše kršijo dobro prakso pri zagotavljanju socialne varnosti in primernih honorarjev za novinarje Foto: Tomaž Primožič/Fpa
V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so napovedali, da bodo zbirali podatke o tem, katere medijske hiše kršijo dobro prakso pri zagotavljanju socialne varnosti in primernih honorarjev za novinarje Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Lastnike medijev ob tem pozivajo, naj kljub finančni krizi novinarjem zagotovijo primerno socialno varnost in primerno plačilo.

“V zadnjih letih smo namreč vse bolj priča praksi, ko mediji novinarjev ne želijo zaposliti in jih silijo, da postanejo samostojni podjetniki. Ti pa nato praviloma brez pogodb zanje opravljajo isto delo, kot so ga pred tem. Pri tem se jim honorar ne zviša ali pa se zviša le toliko, da lahko novinarji plačujejo le minimalne socialne prispevke, kar pomeni, da mediji praktično celotno breme, ki bi jim ga prinesla zaposlitev novinarja, prenesejo na slednjega,” opozarjajo v združenju.

Ob tem navajajo, da mora novinar poleg prispevkov za socialno varnost plačati še davek od honorarja, vodenje knjigovodstva, stroške prevoza na in z dela in podobno. Povečini gre za mlade novinarje, ki so tako na slabšem od njihovih nekoliko starejših kolegov, dodajajo.

Medijske hiše davek prenesle na novinarje

Opozarjajo tudi na prakso medijev, ki novinarjev, ki več let delajo pri njih, ne želijo zaposliti, čeprav bi jih po zakonu morali, saj ima takšno delo vse znake redne zaposlitve.

“Še dodatno je položaj novinarjev, ki delajo preko avtorskih pogodb, zaostrilo dejstvo, da je vlada z novim letom enormno obdavčila avtorske honorarje, medijske hiše pa so zvišan davek enostavno prenesle na novinarja, ki mu tako izplačujejo nižji honorar. Takšno ravnanje je nesprejemljivo, saj mora to breme nositi medijska hiša oziroma delodajalec,” menijo v ZNP. Medijske hiše zato pozivajo, da novinarjem zagotovijo primerno plačilo: vsaj 0,01 evra neto za računalniški znak.

Kjer so novinarji zaradi ukinitve medija ostali brez zaposlitve, pa medije pozivajo, naj jim z različnimi programi, ki so na voljo, in jih zahteva tudi zakonodaja, pomagajo, da bodo čim prej našli drugo zaposlitev.

ZNP: tožilstvo naj odstopi od pregona Požarja

Popoldne so v ZNP opozorili še na “nov poskus pritiska na posamezne novinarje”. Gre za zahtevo državnega tožilstva, da kazensko preganja novinarja, urednika in izdajatelja spletnega portala Požareport.si Bojana Požarja, ki so jo v ZNP označili kot “še en grob in nedopusten poseg v pravico javnosti do obveščenosti”.

Iz objavljenega članka z naslovom Fotografije. Novi šef Sove in njegov namestnik zelo prešerno na pikniku je namreč po njihovem mnenju razvidno, da ne gre za nobeno razkrivanje zaupnih in drugih za javnost pomembnih podatkov. Obenem navajajo, da se v demokratičnih državah zaradi razkrivanja zaupnih in drugih za javnost pomembnih podatkov tudi sicer novinarjev ne preganja.

“Javne osebnosti, ki opravljajo javne funkcije in so plačane iz javnega, davkoplačevalskega denarja, se morajo zavedati, da so v službi javnosti,” pojasnjujejo v združenju. Tožilstvo pozivajo, naj nemudoma odstopi od pregona Požarja.

STA


Najbolj brano