ZN opozarjajo na problem najstniških mater

V državah v razvoju vsako leto rodi okoli 7,3 milijona deklet, mlajših od 18 let. S tem pogosto tvegajo smrt ali resne zdravstvene težave, rešitve pa je treba iskati v spremenjenem odnosu družbe do tega vprašanja, opozarja poročilo Sklada ZN za prebivalstvo (UNFPA), ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

V državah v razvoju vsako leto rodi okoli 7,3 milijona deklet, mlajših od 18 let. S tem pogosto tvegajo smrt ali resne zdravstvene težave. Foto: Unicef/ Hq06-2763/Bruno Brioni
V državah v razvoju vsako leto rodi okoli 7,3 milijona deklet, mlajših od 18 let. S tem pogosto tvegajo smrt ali resne zdravstvene težave. Foto: Unicef/ Hq06-2763/Bruno Brioni

LONDON > Med dekleti, ki zelo zgodaj postanejo matere, jih večina živi v podsaharski Afriki in južni Aziji. Ena od desetih deklic v Bangladešu, Čadu, Gvineji, Maliju, Mozambiku in Nigru rodi celo pred 15. letom starosti.

Vsako leto zaradi zapletov v nosečnosti ali ob porodu umre okoli 70.000 deklet, starih od 10 do 19 let, ob tem ocenjuje poročilo. Številne trpijo hude bolečine in jim ostanejo resne zdravstvene težave, ker rodijo, preden so njihova telesa pripravljena, ob tem pa se morajo še pogosto prenehati šolati.

UNFPA opozarja, da gre za “ogromen globalni problem”, ki zahteva pozornost javnosti. A sklad dodaja, da deklice, ki zanosijo, niso edini problem. Nasloviti je treba tudi vprašanja revščine, slabe izobrazbe, pomanjkanja nasvetov v zvezi s kontracepcijo in otroških porok. Kar devet od desetih rojstev mladim materam se namreč zgodi v formalni zvezi. Problem pa je tudi spolno nasilje.

“Prepogosto družba le dekle krivi za zanositev,” je ob predstavitvi poročila Materinstvo v otroštvu dejal izvršni direktor UNFPA Babatunde Osotimehin. “V realnosti pa nosečnost v najstniških letih najpogosteje ni rezultat premišljene odločitve, pač pa odsotnosti odločitev in okoliščin, ki jih dekle ne more nadzorovati.”

Poročilo poudarja tudi ekonomske stroške prezgodnjega starševstva. Ocene izgubljenega letnega prihodka v celotnem življenju deklet se gibljejo od enega odstotka letnega bruto domačega proizvoda na Kitajskem do 30 odstotkov v Ugandi.

Največji delež otroških mater beležijo v Nigru (51 odstotkov), sledijo pa mu Čad (48 odstotkov), Mali (46 odstotkov), Gvineja (42 odstotkov) in Mozambik (40 odstotkov). Nosečnosti v otroštvu so prisotne tudi v razvitem svetu, a predstavljajo le pet odstotkov vseh. Skoraj polovica pri tem odpade na ZDA.

UNFPA poziva k prizadevanjem za vključevanje deklic v izobraževanje, poučevanju o spolnem zdravju, zaustavitvi otroških porok, spremembi odnosa do vlog spolov ter boljši podpori za mlade mame.

STA


Najbolj brano