ZDA so končale misijo v Iraku

ZDA so danes s spustom zastave v bazi pri Bagdadu uradno končale misijo v Iraku, ki so jo začele marca 2003 z invazijo za strmoglavljenje režima Sadama Huseina. Slovesnosti se je udeležil tudi ameriški obrambni minister Leon Panetta, ki je dejal, da je bila misija "vredna krvi in denarja".

Vojake, ki se bodo iz Iraka vrnili domov do konca leta, je nagovoril ameriški obrambni minister Leon Panetta  Foto: Pool
Vojake, ki se bodo iz Iraka vrnili domov do konca leta, je nagovoril ameriški obrambni minister Leon Panetta  Foto: Pool

BAGDAD> Misija je v skoraj devetih letih zahtevala življenja 4500 ameriških vojakov, približno 32.000 je bilo ranjenih, stala pa je več kot 800 milijard dolarjev. Cena, ki po ocenah Leona Panette ni bila previsoka, navaja ameriška tiskovna agencija AP.

V slavnostnem nagovoru vojakom je poudaril, da se ZDA glede Iraka nimajo česa sramovati. "Tu smo prelili veliko krvi. Ampak ne zaman. S to misijo smo dosegli, da je ta država spet suverena, neodvisna, samostojna in lahko skrbi za lastno varnost," je poudaril.

"Odhajate z velikim ponosom, trajnim ponosom," je dejal Panetta vojakom. "Odhajate z jasno potrditvijo, da so vaše žrtve pomagale iraškemu narodu odpraviti tiranijo in ponudile prihodnjim generacijam te države upanje za mir in boljše življenje," je dejal.

V Iraku je trenutno še približno 4000 ameriških vojakov, ki bodo državo zapustili v prihodnjih nekaj dneh, do konca leta. S tem se bo dokončno zaključil poseg v Iraku, v katerem so imeli Američani na vrhuncu konflikta 170.000 vojakov v več kot 500 bazah po vsej državi.

Zdaj sta ostali v ameriških rokah samo še dve oporišči. Po 31. decembru pa bo v Iraku ostalo samo še 150 ameriških vojakov, ki bodo zadolženi za varovanje ogromnega poslopja ameriškega veleposlaništva v Bagdadu.

STA


Najbolj brano