ZDA razmišljajo o finančni pomoči Ukrajini in svarijo Rusijo

ZDA pripravljajo milijardo dolarjev vreden paket posojilnih jamstev za pomoč Ukrajini, vendar bo vse odvisno od ravnanja novih oblasti, je v sredo v Washingtonu povedal ameriški državni sekretar John Kerry. Za ZDA je prioriteta nova, vključujoča vlada s široko koalicijo. Kerry je tudi posvaril Rusijo pred vojaškim posredovanjem v Ukrajini.

Ameriški državni sekretar John Kerry Foto: Wikipedia
Ameriški državni sekretar John Kerry Foto: Wikipedia

WASHINGTON > ZDA želijo, da se razmere v Ukrajini umirijo in se sestavi nova vlada, ki ne bo nikogar izključevala, je sporočil namestnik tiskovnega predstavnika Bele hiše Josh Earnest. Zatem je treba položiti temelje za gospodarske reforme, nakar bi ZDA pomagala s finančnimi sredstvi.

John Kerry je govoril o garancijah ZDA za posojila od mednarodnih finančnih ustanov, kot sta Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad (IMF) in dodal, da tudi EU pripravlja podobna jamstva za posojila v višini 1,5 milijona dolarjev.

Po njegovih besedah ZDA razmišljajo tudi o neposredni pomoči Ukrajini, vendar bo o tem odločal predsednik Barack Obama. “Ne moremo le ploskati protestnikom, ampak je treba iti naprej. Razmišljamo, kaj je primerno in kako se tega lotiti,” je priznal Kerry na srečanju z novinarji v prostorih State Departmenta, kjer je pred tem gostil gruzijskega premierja Iraklija Garibašvilija.

Svarila Rusiji pred odločitvijo o vojaškem posredovanju

Zaradi tega je imel zelo neposredno sporočilo za Rusijo tako glede Ukrajine kot tudi Gruzije. Rusijo je opozoril, da bo naredila veliko napako, če se bo odločila za vojaško posredovanje v Ukrajini. Zagotovil je, da ZDA ne želijo zmanjšati vpliva Rusije v njeni soseščini, gre pa za to, da prebivalci nekdanjih republik Sovjetske zveze uresničijo svoje težnje po svobodi, trdni demokraciji in trdni ekonomiji.

“To ni Rocky 4. Ne gre za vse ali nič. Gre za to, da se Ukrajinci sami odločijo za pot naprej, vsi ostali pa moramo to odločitev spoštovati,” je povedal Kerry in za prispodobo uporabil film Sylvestra Stallona iz leta 1985, ki prikazuje dvoboj ameriškega in sovjetskega boksarja. Na vprašanje o tem kako, bodo ZDA preprečile morebitno vojaško intervencijo Rusije, pa Kerry ni imel odgovora. Namignil je, da bo potem zadeva šla pred Varnostni svet. Tam pa ima Rusija pravico veta.

“Za državo, ki je v zadnjem letu dni tako pogosto opozarjala pred posredovanjem v Libiji ali Siriji in drugje, bi bilo zelo pomembno, da posluša lastna opozorila, ko razmišlja o opcijah za Ukrajino,” je dejal.

Tudi Earnest je opozoril, da morajo zunanji dejavniki prenehati s provokativno retoriko in dejanji. “Vse države v regiji morajo spoštovati zaveze glede vojaških aktivnosti glede na Dunajski dokument o zaupanju in varnostnih ukrepih iz leta 2011, ki pokriva Evropo in srednjo Azijo ter druga načela Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za varnost in mir,” je poudaril.

Odziv ZDA je posledica ukaza ruskega predsednika Vladimirja Putina o izvedbi vojaških manevrov na zahodu države blizu Ukrajine. Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je v sredo sporočil, da Moskva sprejema ukrepe za zavarovanje črnomorske flote v ukrajinskem Sevastopolu na polotoku Krim.

ZDA skrbi ponovitev gruzijskega scenarija

ZDA skrbi, da se v Ukrajini ne bi ponovil gruzijski scenarij, ko je ruska vojska zasedla Južno Osetijo in Abhazijo. Kerry je v sredo ponovil poziv Rusiji, naj umakne vojsko iz obeh pokrajin Gruzije, ker da njena prisotnost krši sporazum o premirju iz leta 2008.

Garibašviliju je izrazil trdno podporo ZDA ozemeljski celovitosti države in članstvu Gruzije v zvezi Nato. ZDA bodo še naprej podpirale evroatlantske težnje Gruzije in si želijo videti partnerski sporazum med Gruzijo in EU v letošnjem letu.

STA


Najbolj brano