ZDA krepko padle, Slovenija napredovala na lestvici novinarske svobode

Organizacija Novinarji brez meja je v svojem zadnjem poročilu o novinarski svobodi po svetu ZDA uvrstila šele na 46. mesto med 180 državami, predvsem zaradi pritiska vlade na medije in žvižgače, ki spravljajo v javnost zaupne informacije.

Organizacija Novinarji brez meja je v svojem zadnjem poročilu o novinarski svobodi po svetu Slovenijo uvrstila na 34. mesto  Foto: Leo Caharija
Organizacija Novinarji brez meja je v svojem zadnjem poročilu o novinarski svobodi po svetu Slovenijo uvrstila na 34. mesto  Foto: Leo Caharija

WASHINGTON > Lani so bile 13, letos pa so tudi za Slovenijo, ki je od lani napredovala za eno na 34. mesto.

Pred Slovenijo so od nekdanjih socialističnih držav na lestvici Češka (13.), Poljska (19.), Slovaška (20.) in Litva (32.). Velika Britanija se je uvrstila tik pred Slovenijo na 33. mesto, za Slovenijo pa je Španija na 35. mestu in Francija na 39. mestu. Slovenija je od leta 2012 na lestvici napredovala za dve mesti. Najslabše uvrščena članica EU na lestvici je Bolgarija na 100. mestu.

Novinarji brez meja so na prvo mesto po novinarski svobodi v svetu ponovno uvrstili Finsko, na zadnje pa Eritrejo. Organizacija na splošno ugotavlja poslabšanje položaja na Bližnjem vzhodu, v Afriki in Aziji, med državami, ki so opazno napredovale, pa so Panama, Dominikanska republika, Bolivija in Južna Afrika.

Izjemno nevarna je postala Sirija, kjer so po besedah ameriške direktorice Novinarjev brez meja Delphine Halgand lani ubili 45 novinarskih delavcev, od začetka državljanske vojne marca 2011 pa več kot 130. Poleg tega je v Siriji trenutno ugrabljenih, pogrešanih ali zaprtih 16 tujih novinarjev in 26 tujih novinarskih delavcev. Sirija je uvrščena na 177. mesto, pred Turkmenijo, Severno Korejo in Eritrejo.

V Afriki postaja velik problem pojav, ki mu Novinarji brez meja pravijo privatizacija nasilja. Nedržavni dejavniki so tisti, ki postajajo glavni vir nasilja nad novinarji. Na primer razne uporniške skupine, kot je M23 v DR Kongu in milica al Šabab v Somaliji.

Položaj se je krepko poslabšal tudi v Vietnamu, kjer o se oblasti spravile na zatiranje družabnih medijev. Vietnam je zdrsnil na 174. mesto, tik pred Kitajsko in Somalijo.

STA


Najbolj brano