ZDA bi Sirijo napadle tudi same

ZDA so zatrdile, da so pripravljene tudi same napasti Sirijo. Do opozorila je prišlo, potem ko se je britanska vlada odločila pred posredovanjem počakati na ugotovitve preiskovalcev ZN.

ZDA so zatrdile, da so pripravljene tudi same napasti Sirijo Foto: STA
ZDA so zatrdile, da so pripravljene tudi same napasti Sirijo Foto: STA

DAMASK > Slednji bodo sicer Sirijo zapustili do sobote zjutraj, je napovedal generalni sekretar ZN Ban Ki Moon.

Odločitev britanske vlade o čakanju na poročilo, kar lahko traja več dni ali tednov, in napoved, da bo London potem od Varnostnega sveta ZN zahteval resolucijo, ki bi odobrila napad, je malce pomirila strahove, da bo do vojaškega posredovanja v Siriji prišlo že kmalu.

Vendar pa le za kratek čas, saj je tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf v sredo zagotovila, da ZDA pomoči ne potrebujejo. “Našega odgovora ne more zadrževati nenehna trma Rusije v ZN. Položaj je tako resen, da zahteva odgovor,” je dejala.

Generalni sekretar ZN Ban je sicer po pogovoru z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, v katerem sta med drugim razpravljala, kako bi lahko “pospešili proces preiskave”, danes sporočil, da bodo inšpektorji ZN, ki v Siriji preiskujejo domnevno uporabo kemičnega orožja, državo zapustili do sobote zjutraj.

Rusija skuša preprečiti napad

“S preiskovalnim delom bodo nadaljevali do petka, do sobote zjutraj bodo zapustili Sirijo in mi poročali takoj, ko pridejo ven,” je novinarjem na Dunaju dejal Ban. Generalni sekretar je ob tem znova pozval, naj dajo države priložnost diplomaciji in miru.

Rusija nadaljuje svoj boj proti mednarodnemu posredovanju v Siriji. Da so načrti za vojaški napad na Sirijo s strani nekaj držav “jasen izziv za ključna določila ustanovne listine ZN in druge norme mednarodnega prava”, je na sredinem srečanju z Banom v Haagu dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Genadi Gatilov.

Podobno sporočilo sta po današnjem telefonskem pogovoru poslala ruski predsednik Vladimir Putin in nemška kanclerka Angela Merkel, ki sta se strinjala, da mora VS ZN počakati na poročilo inšpektorjev ZN. Da je treba “iskati poti za rešitev konflikta zgolj s politično-diplomatskimi sredstvi”, pa sta se strinjala Putin in njegov iranski kolega Hasan Rohani.

Merklova je medtem govorila tudi s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom in se z njim strinjala, da domnevni napad zahteva odziv ter da se mora s krizo ukvarjati VS ZN. Voditelja upata na hiter zaključek misije ZN in njeno skorajšnje poročilo VS ZN.

Hollande je že pred tem poudaril, da mora svet ukrepati, da ustavi vse hujše nasilje v Siriji. Po srečanju z vodjo opozicijske Sirske nacionalne koalicije Ahmedom Asijem al Džarbo je tudi ponovil, da je Francija opoziciji pripravljena nuditi “vso svojo pomoč”.

Zahodne države, predvsem ZDA, Velika Britanija, Francija in Turčija, so z vojaškim posredovanjem v Siriji začele groziti po domnevnem napadu s kemičnim orožjem na obrobju Damaska 21. avgusta. V nasprotju z Rusijo so prepričane, da za njim stoji Asadov režim.

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je medtem dejal, da Slovenija obžaluje, da se ne najde politična rešitev krize v Siriji. Kot je spomnil, je stališče Slovenije že ves čas, da naj se najde politična rešitev v okviru VS ZN, a te, kot vidimo, ni. V skladu s tem Slovenija tudi obžaluje, če bi prišlo do vojaškega posredovanja v Siriji, je poudaril minister.

Slovenija še ni vpletena

Glede uporabe kemičnega orožja v predmestju Damaska 21. avgusta, ko naj bi bilo po nekaterih navedbah ubitih celo več kot 1300 ljudi, po besedah Erjavca res vse bolj kaže, da je zanjo odgovoren režim predsednika Bašarja al Asada. Povedal je še, da Slovenija zaenkrat ni dobila nobenega zaprosila v zvezi s koalicijo voljnih, ki bi sodelovala pri morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji, kot tudi ne zaprosila za kakršenkoli prelet skozi slovenski zračni prostor.

Danes bo sicer o načelni podpori vojaški akciji v Siriji na izredni seji glasoval britanski parlament. Britanski premier David Cameron je v uvodnem nagovoru dejal, da je prepričan, da za kemičnim napadom stoji sirski režim, a priznal, da o tem “ni 100-odstotne gotovosti”.

V vsakem primeru Camerona pri prepričevanju poslancev čaka vse prej kot lahko delo. Opozicijski laburisti namreč nameravajo glasovati proti predlogu, za katerega trdijo, da je nejasen. Sam predlog je že precej zvodenel po zahtevah laburistov, da se najprej počaka na poročilo inšpektorjev ZN.

Za samo odobritev vojaškega posredovanja bo tako zagotovo potrebno še eno glasovanje. Kljub spremembi predloga pa so laburisti tudi za novejšo verzijo napovedali glasovanje proti, saj menijo, da je besedilo “nejasno”.

Orožje se že premika

Sirski predsednik Bašar al Asad pa je danes vnovič zatrdil, da se bo njegova država branila pred vsakim napadom, grožnje pa bodo le okrepile njeno zavezanost svojim načelom in neodvisnosti. Sirski predsednik je v izjavah, ki jih je predvajala državna televizija, zatrdil tudi, da je Sirija odločena izkoreniniti terorizem, ki ga podpirata Izrael in zahodne države. Namen teh držav je po prepričanju Asada razdeliti regijo, razkosati in podrediti si njene narode.

Države so medtem od besed že krenile tudi k dejanjem. Rusija je danes napovedala, da bo v prihodnjih dneh v vzhodno Sredozemlje poslala vojaški ladji, in sicer raketno križarko in protipodmorniško ladjo. Velika Britanija pa je medtem v svojo bazo Akrotiri na Cipru poslala šest reaktivnih letal typhoon, ZDA pa na vzhod Sredozemskega morja še petega rušilca. Šlo naj bi sicer zgolj za “previdnostni ukrep”.

STA


Najbolj brano