Z neprevzeto embalažo bi napolnili 77 olimpijskih bazenov

Družbe za ravnanje z odpadno embalažo ne prevzemajo embalaže, zato so skladišča komunalnih podjetij polna, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. Najslabše stanje na Primorskem je v Kopru, Ajdovščini, Novi Gorici in Postojni.

Najslabše stanje na Primorskem je v Kopru, Ajdovščini, Novi Gorici in Postojni Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Najslabše stanje na Primorskem je v Kopru, Ajdovščini, Novi Gorici in Postojni Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Konec lanskega leta je pri komunalnih podjetjih ostalo 4360 ton neprevzete embalaže, s prostornino te embalaže bi lahko napolnili 77 olimpijskih bazenov, ponazarjajo.

Kupi neprevzete odpadne embalaže v skladiščih komunalnih podjetij se pojavljajo že tretje leto, kar je privedlo do roba, so sporočili iz zbornice, ki deluje v okviru GZS. Po njihovih podatkih je bilo lani odpadne embalaže v začasnih skladiščih komunalnih podjetij tudi do desetkrat več kot leto prej.

Stanje je najslabše v Kopru, Ajdovščini, Slovenskih Konjicah, Trebnjem, Ljubljani, Trbovljah, Tržiču, na Jesenicah, v Domžalah, Škofji Loki, Novi Gorici, Kranjski gori, Logatcu, na Jesenicah, v Kamniku, Postojni in Velenju.

"Absurdno je, da so komunalna podjetja z zakonom obvezana vsako leto zbrati več embalaže, po drugi strani pa imajo vsako leto večje težave z oddajanjem te embalaže. Najbolj zaskrbljujoč je podatek, da se je po ocenah izvajalcev javnih služb ta količina samo v prvem mesecu letošnjega leta povečala za 200 ton," opozarjajo.

Začasna skladišča za odpadno embalažo so prenapolnjena, še huje pa je pri tistih, ki možnosti začasnega skladiščenja nimajo. Komunalnim podjetjem grozi, da jim bo zmogljivosti za skladiščenje odpadne embalaže zmanjkalo, hkrati pa si ne morejo privoščiti, da odpadkov ne bi pobrali, opozarjajo na zbornici.

"Odgovornost za nastalo situacijo nosijo predvsem družbe za ravnanje z odpadno embalažo (DROE), ki morajo prevzeti odpadno embalažo, za kar so dobile pogodbeno plačilo, a tega ne storijo z izgovorom, da prevzemni deleži niso ustrezno določeni. Družbe torej imajo zmogljivosti, da bi prevzele embalažo, a pri prevzemanju žal sledijo le načelu profita lastne družbe," so ostri na ZKG.

Na podlagi podatkov iz registra varstva okolja so v minulem letu z odpadno embalažo upravljale družbe - Gorenje surovina, Interseroh, Recikel, Slopak in Unirec.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje se je zavezalo poiskati kratkoročne ukrepe za prevzem odpadne embalaže. Ti ukrepi pomenijo predvsem inšpekcijske ukrepe zoper kršitelje uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Za interventne ukrepe države v smislu zagotovitve prevzema nakopičene embalaže pa po besedah ministrstva za zdaj ni razpoložljivih sredstev, so še sporočili iz zbornice.

STA


Najbolj brano