Wizz Air bo Ljubljano znova povezal z Brusljem in Londonom

Madžarski nizkocenovni letalski prevoznik Wizz Air, ki se po nekaj letih vrača na Letališče Jožeta Pučnika, bo Ljubljano znova povezal z Brusljem in Londonom. Na letališče Charleroi južno od Bruslja bo začel leteti 29. oktobra, na londonski Luton pa 30. oktobra. Če bosta liniji zaživeli, nameravajo prisotnost v Ljubljani še okrepiti.

Madžarski nizkocenovni letalski prevoznik Wizz Air, ki se po nekaj letih vrača na Letališče Jožeta Pučnika, bo Ljubljano znova povezal z Brusljem in Londonom Foto: Marcin Jagodzinski
Madžarski nizkocenovni letalski prevoznik Wizz Air, ki se po nekaj letih vrača na Letališče Jožeta Pučnika, bo Ljubljano znova povezal z Brusljem in Londonom Foto: Marcin Jagodzinski

LJUBLJANA> Wizz Air, največji nizkocenovni letalski prevoznik v srednji in vzhodni Evropi, si na omenjenih dveh povezavah v prvem letu obeta več kot 70.000 potnikov, kar naj bi v Sloveniji po ocenah ustvarilo 70 novih delovnih mest. Na letališče Charleroi bodo leteli dvakrat tedensko, na Luton pa trikrat tedensko. Wizz Air je z ljubljanskega letališča že letel med majem 2006 in januarjem 2008, Ljubljano pa je tudi takrat povezoval z Lutonom in Charleroiem.

Lani smo prepeljali enajst milijonov potnikov

Generalni izvršni direktor Wizz Aira Jozsef Varadi je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani izrazil zadovoljstvo nad vrnitvijo v Ljubljano. Spomnil je, da se letalska industrija sooča s številnimi težavami, njihova družba pa ne glede na izzive beleži stalno rast prihodkov in potnikov.

Madžarski prevoznik je v minulem poslovnem letu, ki se je izteklo konec marca, prepeljal več kot enajst milijonov potnikov, v tekočem poslovnem letu pa želijo to številko dvigniti na 12 milijonov. Podrobnosti o finančnih rezultatih v družbi ne želijo razkriti, je pa Varadi povedal, da je bilo minulo poslovno leto njihovo najbolj dobičkonosno doslej - zabeležili so 40 milijonov evrov dobička.

Wizz Air s 15 baznih letališč v osmih državah srednje in vzhodne Evrope (Poljska, Madžarska, Bolgarija, Romunija, Ukrajina, Češka, Srbija in Litva) leti na 73 destinacij v 26 državah. Ima več kot 1500 zaposlenih, njegovo floto pa sestavlja 37 airbusov A320. V večini omenjenih držav je Wizz Air vodilni prevoznik. Želijo si, da bi bazno letališče v prihodnosti ustvarili tudi v Ljubljani.

Če bosta liniji zaživeli, bodo uvedli še dve novi

“Tukaj smo, ker čutimo, da Ljubljana sodi v našo strategijo in mrežo. Verjamemo, da tudi mi sodimo v strategijo ljubljanskega letališča,” pa je dejal vodja letališkega razvoja pri Wizz Airu Jozsef Ujhelyi. Prepričan je, da sta liniji v London in Bruselj šele začetek - v Ljubljani bodo skrbno opazovali povpraševanje ter iskali nove poti in priložnosti za širitev.

Če bosta liniji v London in Bruselj zaživeli, nameravajo prihodnje leto uvesti še dve novi. Varadi podrobnosti o tem ni želel razkriti, je pa dejal, da želijo Ljubljano povezati predvsem z zahodno in severno Evropo, državami Benelux, Španijo in Italijo. Ob tem je spomnil, da se je ljubljansko letališče v minulih letih soočilo s padcem prometa, rešitev za to pa sam vidi v nižjih letaliških pristojbinah.

Z vnovično vzpostavitvijo sodelovanja z Wizz Airom je zadovoljen tudi predsednik uprave Aerodroma Ljubljana Zmago Skobir. Spomnil je, da se v letalski industriji dogajajo zelo velike spremembe. “Pomembno je, da ključni trije nizkocenovni prevozniki ostajajo in celo rastejo. Med njimi je tudi Wizz Air,” je dejal in dodal, da pomeni vstop Wizz Aira ključno prelomnico v nadaljnjem razvoju ljubljanskega letališča.

“Namen ponovnega sodelovanja z Wizz Airom ni vrnitev istih dveh linij, ampak širitev posla in vzpostavitev resnejše baze v Ljubljani, ki bi celotni regiji ponujala prevoze tudi na trge, ki jih zdaj z našega letališča ni,” je povedal Skobir. Če bi sodelovanje z Wizz Airom uspelo, bi to pozitivno vplivalo tudi na slovenski turizem ter na sodelovanje med madžarskim prevoznikom in Adrio Airways Tehnika, je še dodal.

STA


Najbolj brano