Vsi trije prvič s pozicije EU

Današnje srečanje premierjev treh sosednjih držav v Benetkah - Italije, Slovenije in Hrvaške -, je z udeležbo Hrvaške kot članice EU premierno. Večina vprašanj, ki naj bi jih sogovorniki nalčeli, pa je že dolgo odprtih.

Alenka Bratušek in Enrico Letta na Bledu, v Benetkah se jima pridružuje Zoran Milanović Foto: STA
Alenka Bratušek in Enrico Letta na Bledu, v Benetkah se jima pridružuje Zoran Milanović Foto: STA

LJUBLJANA > > Napoved iz kabineta slovenske premierke Alenke Bratušek, da se bodo premierji v Benetkah danes pogovarjali predvsem o “oblikah skupnega sodelovanja glede političnih in gospodarskih tem po vstopu Hrvaške v EU,” je dokaj ohlapna, saj so v resnici aktualna zelo konkretna vprašanja.

Enrico Letta, Alenka Bratušek in Zoran Milanović se bodo danes predvidoma ob 17. uri sestali v renesančni palači s konca 16. in začetka 17. stoletja na otočku San Giorgio Maggiore, nekdanjem benediktinskem samostanu. Danes je to znano prizorišče kulturnih dogodkov v Benetkah.

Kaj bo o Žavljah rekel Hrvat?

Eno takšnih vprašanj je seveda plinski terminal, ki ga Italija načrtuje v Žavljah, Slovenija pa mu nasprotuje. Potem ko je bilo to doslej predvsem dvostransko vprašanje, je z vstopom Hrvaške v EU dobilo tretjega vpletenega. Kot je znano, je Slovenija 24. julija letos glasovala proti seznamu evropskih prednostnih energetskih projektov, čeprav je bilo na njem tudi sedem pomembnih slovenskih. Bruselj pričakuje, da se bosta Slovenija in Italija o tem dogovorili do 2. oktobra, nakar bi omenjeni seznam v Bruslju lahko potrdili.

Bratuškova in njen italijanski kolego Enrico Letta sta se o spornem terminalu pogovarjala 2. septembra na Bledu. Dogovorila sta se, da možno rešitev v kratkem času preverijo pristojna ministra. A do takšnega srečanja ni prišlo.

Hrvaška je vpletena s projektom možnega plinskega terminala na severnem Jadranu, ki nima predvidenega prostora. Zanimivo je, da si Zagreb sicer prizadeva za celovito zaščito Jadrana, hkrati pa načrtuje modernizacijo svojega terminala na Krku. Hrvaški premier Zoran Milanović se bo poslej o tem pogovarjal v imenu Hrvaške kot članice EU.

Kot je včeraj potrdil visoki predstavnik za nasledstvo Rudi Gabrovec, se bodo prihodnji teden (v ponedeljek in torek v Sarajevu) sestali visoki predstavniki za nasledstvo petih držav, naslednic nekdanje SFRJ. Na dnevnem redu bo tudi vprašanje mešanih bank v tujini in depozitov Narodne banke Jugoslavije (NBJ) pri teh bankah. Gre za vprašanje, kje je okoli 650 milijonov dolarjev ostanka deviznih depozitov NBJ.

Vprašanje Ljubljanske banke znova v mrtvem teku?

Ob robu trilaterale bo gotovo prišlo tudi do dvostranskih srečanj. V odnosu med Slovenijo in Hrvaško se verjetno ne bo moč izogniti novim zapletom okoli Ljubljanske banke (LB), ki so se razvneli ob robu foruma na Bledu. Kot je znano, je hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić tam povedala, da se baselska banka umika iz razreševanja tega spora, njen slovenski kolega Karl Erjavec pa je sporočilo iz Basla razumel drugače. Medtem se je pokazalo, da je imela prav Pusićeva in zdaj je vprašanje, kako se bodo zadeve razvijale.

Ali sta Bratuškova in Milanović kaj rekla na to temo v Celju, kjer sta si v nedeljo ogledala sosedski košarkarski dvoboj, ni znano. Vsekakor pa se je Milanović ob podpisu dogovora s takratnim premierjem Janezom Janšo v Mokricah zavezal, da bosta državi vprašanje prenesenih vlog nekdanje LB na Hrvaškem razreševali v sklopu reševanja nasledstvenih vprašanj. Zagotovil je še, da bo Hrvaška ustavila tožbe proti LB oziroma NLB pred hrvaškimi sodišči, kar pa se ne uresničuje. DK


Najbolj brano