Vsi čakajo na Desus

Tudi potem, ko je predsednik države Danilo Türk omenil možnost kandidature Marka Voljča, nova koalicija ostaja zlasti v rokah Desus. Ta do četrtka pričakuje odgovor Zorana Jankovića, če je dobil 46 poslancev za vnovično kandidaturo.

Karl Erjavec Foto: STA
Karl Erjavec Foto: STA

LJUBLJANA> Če jih ni, bo izvršni odbor Desus v četrtek verjetno odločal, ali gredo v pogajanja za vstop v vlado Janeza Janše.

Prvak Pozitivne Slovenije Zoran Janković, ki na prvem glasovanju v DZ ni prejel dovolj glasov poslancev, se še ni dokončno odpovedal možnosti vnovične kandidature za mandatarja.

Ker so SDS, Lista Virant, SLS in NSi medtem že parafirale in načeloma uskladile koalicijsko pogodbo, je tako kljub možni kandidaturi Voljča smer oblikovanja nove vladne koalicije odvisna od Desus. Ta je namreč poleg SD prejel vabilo desnosredinskih strank h koalicijskim pogajanjem.

Janković ima čas do četrtka opoldne

V prvem krogu je Desus sicer Jankovića podprl, vendar mu vnovično podporo zagotavlja le v primeru, če bo Janković javno razkril imena 46 poslancev, ki bi mu omogočili mandatarstvo. Janković je namreč po neuspeli kandidaturi nakazal, da za drugo glasovanje utegne pridobiti dodatne glasove. Desus ta odgovor pričakuje do 12. ure v četrtek, sicer bodo verjetno začeli pogajanja z desnosredinskimi strankami, je pojasnil poslanec Desus Franc Jurša.

V primeru, da prvak Pozitivne Slovenije ne bo razkril poslancev, ki bi mu omogočili mandatarstvo, se bo možnost za njegovo vnovično kandidaturo za mandatarja zelo skrčila.

Razdvojeni Desus

Pričakovanja Desus so sicer deljena, saj so nekateri bolj naklonjeni desnosredinski drugi pa levosredinski opciji. Ampak če Janković javnosti ne predstavi zadostne večine poslancev in če Desus ne gre v vladno koalicijo na čelu s prvakom SDS Janezom Janšo, ostaneta le še dve možnosti: podpora tako imenovanemu tretjemu mandatarju, ki je lahko Marko Voljč, ali pa predčasne volitve. Teh pa si tudi v Desus, in v tem so si enotni, ne želijo. “Treba je priti do mandatarja, vlade, v vsakem primeru pa smo proti temu, da bi v tem trenutku razmišljali o predčasnih volitvah,” je povedal Jurša.

Jurša pravi, da ima stranka v svojem statutu zapisano, da ni ideološka, vendar imajo v njej ljudi, ki so ideološki in so opredeljeni tako v levo in desno. “Verjetno jih je nekaj več v levo, ker je to starejša generacija,” ugotavlja in dodaja, da pa je treba kresati mnenja in na podlagi tega sprejeti zaključke. Ideologija se mora namreč “enkrat nehati, začeti moramo razmišljati o Sloveniji in ljudeh, ki sedaj živijo”.

Desnosredinska vlada ali vlada ustavne večine?

Poslanec tako v četrtek pričakuje plodno diskusijo, usklajevanje mnenj in pametne zaključke, ki bodo v korist Slovenije. Če ni opcije, ki so jo v prvi fazi podprli, potem imajo po njegovih ocenah samo še dve opciji, da stvar razrešijo, in sicer desnosredinska vlada ali pa vlada ustavne večine, kar pa so že poskusili.

Ali bomo imeli Jankovićevo, Janševo ali vlado s tretjim mandatarjem, je tako še neznanka. Kljub temu, da so se desnosredinske stranke načeloma že pripravile na koalicijo oziroma načeloma uskladile koalicijsko pogodbo, namreč ne nameravajo oblikovati vlade s “pičlo večino”. Za trdno večino pa nujno potrebujejo tudi Desus. SD je namreč sodelovanje z desnosredinskimi strankami v tej fazi zavrnila in pričakuje, da bo predsednik republike za mandatarja vnovič predlagal Jankovića.

STA


Najbolj brano