Vrag je vzel banki, kdo bo plačal za pogreb

Delovanje bank temelji na zaupnosti podatkov, zahteve opozicijskih poslancev, naj Banka Slovenije razkrije imena varčevalcev Probanke in Factor banke, ki imajo na računih več kot 100.000 evrov, zavrača guverner Boštjan Jazbec.

Boštjan Jazbec je poslancem utemeljeval, zakaj je nadzorovana likvidacija boljša rešitev, kot bi bil stečaj  Foto: STA
Boštjan Jazbec je poslancem utemeljeval, zakaj je nadzorovana likvidacija boljša rešitev, kot bi bil stečaj  Foto: STA

LJUBLJANA > Poslanci SDS, ki so zahtevali včerajšnjo izredno sejo DZ, namenjeno nadzorovani likvidaciji Probanke in Factor banke, niso dobili seznama oseb z depoziti, višjimi od 100.000 evrov. Vlada je že sredi tedna sporočila, da takšnega seznama nima, guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec pa se pri nerazkrivanju imen sklicuje na zakon o bančništvu in v njem zapisano zaupnost podatkov. “Res pa je, da je na vas poslancih, da ta zakon spremenite, če mislite drugače. Vendar v tem primeru bo Slovenija edina država, ki bi imela drugačen zakon, ki obravnava zaupnost podatkov,” pravi Jazbec.

Vse vloge v obeh bankah skupaj znašajo 631 milijonov evrov. Od tega je zajamčenih vlog fizičnih in malih pravnih oseb za 400 milijonov, preostalih 231 milijonov pa so predvsem vloge gospodarstva, je sicer pojasnil Jazbec. Stečaj obeh bank bi pomenil, da bi morala država takoj poplačati 400 milijonov evrov zajamčenih vlog do 100.000 evrov. “Vse vloge nad 100.000 evri - in med njimi so tudi vloge občin, predvsem s Primorske in Štajerske, ter vloge države - bi bile v primeru stečaja zamrznjene do konca poteka stečaja,” je razloge, zakaj nasprotuje stečaju, nizal Jazbec.

Da je nadzorovana likvidacija najboljša rešitev, se z Jazbecem strinjajo poslanci koalicije, medtem ko se mu v opoziciji niso pustili prepričati. Vztrajajo pri tem, da bi morali banki v stečaj. “Dve banki sta šli k vragu in imata pravico, da gresta k vragu. Vprašanje je samo, kdo bo plačal te pogrebne stroške,” je med opozorili, da bodo vse slabe odločitve vodstev teh bank plačali davkoplačevalci, dejal Andrej Šircelj (SDS).

Razkritje imen imetnikov nezajamčenih depozitov nad 100.000 evri terjajo tudi v SLS in NSi. Člani upravi in nadzornih svetov obeh bank morajo odgovarjati za svoje odločitve, je poudarila Ljudmila Novak (NSi), ob tem pa še dodala, da posebej veliko odgovornost nosijo najvišji funkcionarji v državi, med njimi guverner in člani sveta Banke Slovenije, tudi bivši.

Za zagotavljanje likvidnosti in solventnosti Factor banke in Probanke je država 6. septembra izdala 1,03 milijarde evrov jamstev, v obe banki pa sta takoj prišli izredni upravi.

JANA KREBELJ


Najbolj brano