Vojska tudi varčuje, 16 vojakov manj v Afganistanu

Slovenija bo spomladi prihodnje leto prisotnost svojih pripadnikov v Afganistanu zmanjšala za približno petino, za najmanj 16 vojakov, je danes v Bruslju povedal obrambni minister Aleš Hojs. Poleg tega bo v začetku prihodnjega leta za dva pripadnika zmanjšala prisotnost v Althei v BiH, tako da bo po novem tam 13 slovenskih pripadnikov.

Slovenija bo spomladi prihodnje leto prisotnost svojih pripadnikov v Afganistanu zmanjšala za približno petino, za najmanj 16 vojakov, je danes v Bruslju povedal obrambni minister Aleš Hojs Foto: STA
Slovenija bo spomladi prihodnje leto prisotnost svojih pripadnikov v Afganistanu zmanjšala za približno petino, za najmanj 16 vojakov, je danes v Bruslju povedal obrambni minister Aleš Hojs Foto: STA

BRUSELJ> V misiji Althea v BiH bo Slovenija po ministrovih besedah sodelovala, dokler bo treba, in to tako v njenem izvršilnem kot v neizvršilnem delu. Bo pa svojo prisotnost v obeh delih misije v začetku prihodnjega leta v sklopu redne rotacije zmanjšala za dva pripadnika na 13 pripadnikov. Slovenski pripadniki v BiH po Hojsovih navedbah sodelujejo v glavnem na obveščevalnem področju.

Obrambni ministri EU so danes z generalnim sekretarjem zveze Nato Andersom Foghom Rasmussenom govorili tudi o Natovi operaciji Kfor na Kosovu. Slovenija po Hojsovih besedah ostaja tam s približno 300 vojaki vsaj do jeseni prihodnje leto. Rasmussen sicer od EU pričakuje krepitev njene misije Eulex na Kosovu. V Eulexu je sedaj približno 20 Slovencev. Hojs meni, da bi morala Slovenija o povečanju te številke razmisliti, če oziroma ko se bo odločila za zmanjšanje pripadnikov v Kforju.

Obrambni ministri so danes razpravljali tudi o načrtih za krepitev evropske obrambne politike, v sklopu katerih se omenja tudi možnost posebnega vrha EU na to temo. “Evropa se bo morala prej ali slej začeti bolj resno pogovarjati o obrambni politiki,” je v povezavi s tem poudaril Aleš Hojs. Ob tem je ponovno izpostavil, da se bo morala Evropa bolj postaviti na lastne noge in bolj intenzivno sodelovati v skupinski obrambi zavezništva.

Sicer pa ministri zaradi nasprotovanja Velike Britanije niso uspeli sprejeti novega proračuna za Evropsko obrambno agencijo (Eda) za leto 2013, temveč so potrdili le proračun na ravni letošnjega leta. Ob tem je pojasnil, da je bila Slovenija v obdobju 2005-2012 neto prejemnica, v Edo je v tem obdobju vplačala približno 1,2 milijona evrov, dobila pa približno 1,9 milijona evrov. Pri tem je minister opozoril, da slovenska industrija premalo izkorišča priložnosti za sodelovanje v projektih, ki jih vodi Eda.

STA


Najbolj brano