Vojaki zaradi pravilnika o dopustu na ustavno sodišče

Sindikat vojakov Slovenije (SVS) je danes na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti pravilnika o letnem dopustu ministrstva za obrambo, ki za nekatere kategorije delavcev določa manj dni letnega dopusta. V sindikatu zahtevajo odpravo celotnega pravilnika oziroma neskladnih določil.

Sindikat vojakov Slovenije je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti pravilnika o letnem dopustu ministrstva za obrambo, ki za nekatere kategorije delavcev določa manj dni letnega dopusta Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sindikat vojakov Slovenije je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti pravilnika o letnem dopustu ministrstva za obrambo, ki za nekatere kategorije delavcev določa manj dni letnega dopusta Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Pravilnik se za zaposlene na ministrstvu uporablja od 1. januarja letos in določa manj dni letnega dopusta za nekatere kategorije delavcev, kar je po trditvah sindikata v nasprotju z zakonom o delavcih v državnih organih in zakonom o delovnih razmerjih. V sindikatu navajajo, da bi moral minister za obrambo, ki izdaja pravilnik, upoštevati vse zakone, saj je pravilnik podzakonski predpis.

Pravilnik je v neskladju z zakonom v delu, ki navaja, da imajo dodatnih pet dni dopusta delavci, ki so dopolnili 55 let starosti, medtem ko zakon jasno določa dodatnih pet dni dopusta vsem delavcem nad 50 let, poudarjajo v SVS. Prav tako pravilnik za delavce s telesno okvaro določa tri dni dopusta, zakon o delavcih v državni upravi pa pet.

Problematična in protiustavna so tudi določila pravilnika, ki govorijo o pogojih in načinu izrabe letnega dopusta. V teh členih gre za popolnoma nedopusten način urejanja izrabe letnega dopusta v neskladju z zakonom, saj zamenjava nekaterih besed daje vsebinsko popolnoma drug pomen, so zapisali v sindikatu.

Prav tako je po njihovem mnenju nezakonita prisilna določitev izrabe dopusta v najmanj dveh tednih skupaj, saj zakon o obrambi ministru ne daje takšnih pooblastil. Pravilnik tudi vnaša dodaten pogoj, da se družinske obveznosti delavca pri načrtovanju izrabe dopusta upoštevajo le, če je to mogoče.

Po mnenju sindikata je popolnoma napačno tudi določilo pravilnika, ki določa, da zaradi nujnih potreb delovnega procesa ali boljše organizacije dela lahko vodja organizacijske enote delavcu odredi ali prekliče izrabo letnega dopusta v določenem časovnem obdobju.

V sindikatu še opozarjajo, da bi koriščenje letnega dopusta moralo biti stvar dogovora med delavcem in delodajalcem oziroma nadrejenim. “V praksi pa je na žalost drugače, saj imajo poveljujoči moč urejanja izrabe letnega dopusta z ukazi in to moč tudi izrabljajo in s tem kršijo predpise,” so zapisali v SVS in dodali, da je izpodbijani pravilnik tako kršenje in neenako obravnavanje legaliziral.

STA


Najbolj brano