Voduškova je dobila leto dni zapora

Okrajno sodišče v Ljubljani je nekdanji slovenski veleposlanici v Bosni in Hercegovini Nataši Vodušek zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti izreklo leto dni zapora. Prav tako ji bodo prepovedali voziti avtomobil za šest mesecev, plačati pa bo morala tudi stroške postopka.

Okrajno sodišče v Ljubljani je nekdanji slovenski veleposlanici v Bosni in Hercegovini Nataši Vodušek zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti izreklo leto dni zapora Foto: Daniel Novaković/Sta
Okrajno sodišče v Ljubljani je nekdanji slovenski veleposlanici v Bosni in Hercegovini Nataši Vodušek zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti izreklo leto dni zapora Foto: Daniel Novaković/Sta

LJUBLJANA> Sodišče je pritrdilo tožilstvu, da je Nataša Vodušek oktobra 2008 v Sarajevu ob povzročitvi prometne nesreče prevozila rdečo luč na semaforju in da je vozila pod vplivom alkohola. V prometni nesreči se je hudo poškodoval drugi udeleženec Nijaz Zorlak. Okrajna sodnica Metka Popivoda je med branjem sodbe omenila številne poškodbe, ki jih je utrpel v nesreči, in sicer različne zlome, raztrganine, krvavitve in udarnine kosti in organov. Poudaril je, da je bil Zorlak določen čas nezmožen za delo, njegova zmožnost za delo pa bo tudi v prihodnje znatno zmanjšana.

Sodnica ne vidi primernejše kazni

Sodnica je po izreku sodbe pojasnila, da pri tako veliki stopnji alkohola - Voduškova naj bi vozila z najmanj 1,75 grama alkohola na kilogram krvi (kar je 1,75 promila) - edina primerna kazen zaporna kazen in da "drugega manevrskega prostora ni". Sodni izvedenec za psihiatrijo Jože Jakopič, ki je svoje ugotovitve predstavil danes, je namreč pojasnil, da je vsak, ki ima v krvi nad 1,3 grama alkohola na kilogram krvi, absolutno nezmožen na vožnjo.

Sodnica je spomnila tudi na to, da je bila Voduškova v BiH diplomatska predstavnica. Za diplomate pa se zahteva še večje spoštovanje predpisov "in obtožena bi se morala tega zavedati".

Okrožna državna tožilka Karmen Erčulj je sicer poleg začasne prepovedi vožnje avtomobila in plačila stroškov za Voduškovo zahtevala leto in pol zapora. Tako Voduškova kot njen zagovornik Janez Koščak sta predlagala oprostilno sodbo.

Vodušek: Novinarji skoraj vodijo Slovenijo

Voduškova pa je prepričana, da ji sodijo zaradi pritiska medijev. Po njenih besedah “novinarji obsojajo, kreirajo življenja in skoraj vodijo Slovenijo”. Prav tako pa je tudi danes zatrdila, da ji krvi za ugotavljanje prisotnosti alkohola niso vzeli in da rdeče luči ni prevozila.

Obtožena meni, da ji tožilstvo očitanih kaznivih dejanj ni dokazalo, policisti, ki so v procesu nastopili kot priče, pa, da so bili med seboj dogovorjeni, da bi zaščitili policijo in tožilstvo, “ki sta storili procesne napake”.

Zamenjava vzorcev je natolcevanje

Sodnica je na te očitke v pojasnilu sodbe odgovorila, da pritiskov medijev in javnosti ni bilo. Prav tako je za "pavšalna natolcevanja" označila ugotovitve obrambe, da so bili vzorci s krvjo za ugotavljanje prisotnosti alkohola zamenjani, saj da za to ni dokazov. Voduškova namreč še vedno vztraja, da krvi ni dala. Odvetnik Voduškove je med postopkom sicer večkrat ponovil, da priče pri Voduškovi znakov opitosti niso opazili, Jakopič pa je danes dejal, da ljudje, ki dlje časa uživajo alkohol, nanj postanejo odporni in ne kažejo očitnih znakov alkoholiziranosti.

Voduškova se bo pritožila

Po izreku sodbe je Voduškova napovedala pritožbo, saj še vedno zagovarja stališče, da tožilstvo obtožb ni dokazalo in da ona prometne nesreče ni povzročila, zato se tudi ne počuti odgovorno. Za vožnjo je bila v času nesreče sposobna, saj ni pila alkohola, je zatrdila.

Odvetnik je nad sodbo presenečen

Koščak pa je presenečen nad tem, "da so bili argumenti obrambe v celoti preslišani". Prav tako je presenečen nad predlogom za zaporno kazen in samim izrekom zaporne kazni, saj da bistveno odstopa od ustaljene sodne prakse v podobnih primerih. Po njegovi oceni tudi ni bilo z gotovostjo ugotovljeno, kdo je prevozil rdečo luč.

Prometna nesreča se je zgodila 13. oktobra 2008, le nekaj ur pred obiskom predsednika države Danila Türka v BiH. Dogodek je v BiH sprožil številne burne odzive. Voduškovo so zaradi prometne nesreče na ministrstvu za zunanje zadeve poklicali na posvetovanja v Ljubljano, Türk pa jo je nato 19. decembra 2008 odpoklical.

STA


Najbolj brano