“Voda ne sme biti tržno blago”

“Ne sme nam biti vseeno, kaj priteče iz pipe: voda kot javna dobrina ali voda kot navadno tržno blago,” opozarja novi kmetijski minister Dejan Židan, ki se zavzema za to, da bi z vodnimi viri upravljala javna podjetja, ne pa zasebniki.

Dejan Židan
Dejan Židan 

LJUBLJANA> Razprava, ki se je razvnela ob predlaganem osnutku evropske direktive o podeljevanju koncesij, je jasno pokazala, da si Slovenci želimo ohraniti vodo kot javno dobrino, pravi novi minister za kmetijstvo in okolje mag. Dejan Židan.

Pritiski skozi stranska vrata

Evropska poslanka dr. Romana Jordan (SDS), ki je zelo naklonjena sprejetju direktive, saj - kot poudarja - uvaja transparentne postopke in bolj gospodarno delovanje s kapitalom, ministra Židana sprašuje, ali je sedaj, ko se je iz opozicijskega poslanca prelevil v ministra koalicije, spremenil mnenje o direktivi.

Strah pred privatizacijo vode je po njegovem upravičen. “Čeprav želi EU z direktivo urediti področje javno-zasebnega partnerstva, da bo bolj transparentno, in zmanjšati možnost korupcije pri podeljevanju koncesij, je uspelo lobistom velikih korporacij - kar je priznala tudi Evropska komisija - vanjo vnesti precej neobičajne določbe,” pravi Židan.

Najmočnejše evropske države, kot sta denimo Nemčija in Francija, naj bi finančno pomoč šibkejšim članicam unije menda že pogojevale s tem, da jim le-te prodajo svoja vodno-gospodarska podjetja, s čimer bi vodni viri, ki sicer formalno ostajajo v lasti države, prešli v roke velikih korporacij, ki bi potem upravljale z njimi.

“Direktiva odpira stranska vrata morebitnim tovrstnim pritiskom,” opozorila okoljevarstvenikov komentira Židan. “Prav to je bil tudi razlog, da se je po vsej EU, tudi v Sloveniji, razvnela razprava o dostopnosti pitne vode in o upravljanju vodnih virov.”

Njegovo ministrstvo si bo, upoštevajoč smernice, ki so jih že začrtali trije pristojni parlamentarni odbori, prizadevalo za to, da bi v zakon o vodah vnesli določilo, da je tudi upravljanje z vodo javna dejavnost, ki jo opravljajo javna podjetja (bodisi v lasti lokalnih skupnosti bodisi v lasti države). “S tem bomo zaščitili ta pomemben sektor pred t. i. privatizacijo upravljanja, ki ima - kot že kažejo izkušnje iz tujine - večinoma negativne posledice. Zasebni kapital namreč vedno išče dobiček, zaradi česar zmanjka denarja za vlaganje v vodno infrastrukturo, poleg tega pa novi upravljalci vodnih virov kljub vsem regulativam uspejo s svojimi željami po dvigovanju cene.”

Vodno bogastvo ni kar neomejeno

“Voda je preveč pomembna naravna dobrina, da bi jo izgubili kar tako,” je odločen Židan. “Je naše največje bogastvo, a če kdo misli, da je to bogastvo neomejeno, se moti. Vode v Sloveniji še zdaleč ni toliko, da bi lahko neodgovorno razmetavali z njo,” še opozarja. “Zavedati se moramo, da je večina zalog pitne vode v Slovenijo pod zemljo. A tudi klimatske spremembe vplivajo na količino podtalnice, poleg tega pa so tudi te vode podvržene potencialnemu onesnaževanju,” opozarja.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano