Vlada tudi danes ni potrdila predmeta spora za arbitražo

Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci po današnji seji vlade povedal, da ministrski zbor tudi danes ni dosegel dokončne odločitve glede izhodišč za memorandum, ki ga mora Slovenija poslati arbitražnemu sodišču za določitev meje s Hrvaško.

Ministrski  zbor tudi danes ni dosegel dokončne odločitve glede izhodišč za memorandum, ki ga mora Slovenija poslati arbitražnemu sodišču za določitev meje s Hrvaško Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Ministrski zbor tudi danes ni dosegel dokončne odločitve glede izhodišč za memorandum, ki ga mora Slovenija poslati arbitražnemu sodišču za določitev meje s Hrvaško Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Kot je pojasnil Janez Janša, je vlada na seji minuli teden “morala preložiti obravnavo” tega vprašanja, “ker zadeve niso bile v redu pripravljene”, in “tudi danes nismo prišli do dokončne odločitve”. Napovedal je, da bo vprašanje obravnaval odbor DZ za zunanjo politiko in verjetno tudi DZ.

Janša je še opozoril, da “politična situacija komplicira možnost soglasne odločitve” v tej zadevi, “ki bo imela zgodovinske posledice za državo”. “Vsem je jasno, da tu enotnost potrebujemo,” je dodal.

Rok za oddajo memoranuda 11. februar

Na novinarsko vprašanje, ali bo Slovenija glede na to ujela rok za oddajo memoranduma, ki se izteče 11. februarja, ali pa se dogovarja o možnosti preložitve, pa je Janša odgovoril, da bo “Slovenija rok ujela, ne bo pa to odločitev vlade, ampak državnega zbora”.

Svoje pripombe o slabi pripravi izhodišč, pri kateri je sodelovala vrsta strokovnjakov, tudi tujih, Janša ni želel podrobneje komentirati. “Ko bo ta tema v DZ, boste lahko vprašali njih. Nekaj je bilo narejenega, elementi obstajajo. Gre pa za politično odločitev, ki jo bo sprejel parlament,” je dejal.

Na vprašanje, koliko je možnosti, da Slovenija ratificira hrvaško pristopno pogodbo k EU dovolj zgodaj, da bo Hrvaška postala članica 1. julija letos, je premier dejal, da na to “težko odgovori, saj politična situacija v Sloveniji ni stabilna”.

Janša o sukcesiji

“Kar se tiče obvez, ki jih je kakšna država sprejela, je naše stališče jasno,” je dodal. Tudi v zaključkih decembrskega zasedanja Evropskega sveta je po njegovih besedah zapisano, da se od Hrvaške pričakuje spoštovanje mednarodnih dogovorov, vključno s sukcesijskim.

Na vprašanje, ali bo Ljubljana vztrajala, da je pogoj za ratifikacijo umik pooblastil Zagreba za tožbe proti LB, pa je ponovil, da je stališče “ne le za Slovenijo, ampak tudi EU, da je treba spoštovati mednarodne dogovore, vključno s sukcesijskimi”.

Vprašanje LB “je bilo urejeno znotraj sporazuma o sukcesiji, ki ga je Slovenija podpisala, in dodatne zahteve ne pridejo v poštev”, je še dodal premier Janša. Pred tem je sicer na novinarski konferenci kot eno od treh nujnih odločitev, kjer bo potrebna dvotretjinska večina v parlamentu, navedel tudi ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe.

STA


Najbolj brano