Vlada solira z zakonom o delovnih razmerjih

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je včeraj zadolžila ministrstvo za delo, naj dokončno oblikuje predlog sprememb zakona o delovnih razmerjih, ki bi ga nato obravnavali socialni partnerji.

Borut Pahor in Ivan Svetlik pojasnjujeta, da nov predlog skrbi za najranljivejše skupine zaposlenih
Borut Pahor in Ivan Svetlik pojasnjujeta, da nov predlog skrbi za najranljivejše skupine zaposlenih  

LJUBLJANA> Po besedah ministra za delo Ivana Svetlika gre za spremembo približno tretjine členov zakona o delovnih razmerjih. Tako naj bi v večji meri zaščitili najranljivejše skupine zaposlenih in jim povečali varnost na trgu dela, ob tem pa povečali učinkovitost inšpekcijskih organov, prožnost pri zaposlovanju in sklepanju delovnih razmerij.

Združenje delodajalcev Slovenije ostro protestira proti takemu načinu reševanja problematike zakona o delovnih razmerjih (ZDR). V združenju opozarjajo, da že pet leto opozarjajo, da je ZDR ena ključnih reform. “Zdaj se je znova pokazalo, da vlada še vedno v celoti negira socialni dialog,” so zapisali v združenju. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pa pravi, da se je prvič v 20 letih zgodilo, da vlada predstavlja zakon o delovnih razmerjih na takšen način.

Predvidena je uvedba odpravnin za zaposlene za določen čas, širijo se tudi razlogi za izredno odpoved delovnega razmerja na strani delavca, povečala bi se varnost staršev pred odpovedjo delovnega razmerja, po ministrovih pojasnilih bi se tudi stroški v zvezi z delom izplačevali mesečno kot plača. Z vidika večje prožnosti je predvidena uporaba informacijske tehnologije pri zaposlovanju, večja bi bila možnost dodeljevanja drugega dela delavcu, uvedli bi konkurenčno klavzulo tudi pri zaposlenih za določen čas. Predvideni so krajši odpovedni roki in enotna odpravnina, ki bi znašala petino osnove za vsako leto dela pri delodajalcu.

Starostna meja za starejše delavce se pomika nekoliko navzgor. V primeru protipravne odpustitve delavca je kot ena od možnosti predvidena tudi odškodnina. Novost je še možnost odpovedi delovnega razmerja v času poskusnega dela.

Dodatke za delovno dobo bi urejala kolektivna pogodba in ne zakon, s čimer bi dali več možnosti sporazumevanja socialnih partnerjev. Med spremembami s področja večje prožnosti sta uvedba novega začasnega čakanje za delo s 85-odstotnim nadomestilom in poenostavljanje disciplinskih postopkov. Kot je včeraj pojasnil premier Borut Pahor, ne gre za zakon, ki bi bil “tekoča zadeva vlade”. Vendar so s predsedniki parlamentarnih strank na torkovem sestanku dosegli dogovor, da vlada po svoji presoji obravnava vse tiste predloge zakonov, za katere sodi, da bi njihovo neobravnavanje lahko ogrozilo državni interes.

NR


Najbolj brano