Vlada širi možnosti za pomoč podjetjem v težavah

Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah. Z njim se širijo oblike državne pomoči tem podjetjem ter ukinja zgornji znesek najvišje možne višine državne pomoči.

Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (na fotografiji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik) Foto: STA
Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (na fotografiji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik) Foto: STA

LJUBLJANA> V skladu z novelo zakona se bo možnosti za pomoč države razširilo tudi na kapitalsko naložbo ter konverzijo terjatev z naslova danih posojil in plačanih poroštev v lastniške deleže, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik. Tak primer je denimo Cimos.

Subvencije, krediti ...

V skladu z veljavnim zakonom iz leta 2003 lahko država podjetjem v težavah med drugim pomaga s subvencijami, krediti, je naštel.

Po predlogu novele zakona, ki naj bi jo DZ sprejel po nujnem postopku, se tudi ukinja omejitev dajanja pomoči gospodarskim družbam, v katerih ima država več kot 25-odstotni lastniški delež.

Ta rešitev je ključnega pomena za izboljšanje sistema dodeljevanja državnih pomoči. V položaju, ko so mnoga podjetja prezadolžena in potrebujejo pomoč države pri njihovem reševanju, namreč po oceni vlade ni smiselno izključevati določenih družb kot potencialnih prejemnic državnih pomoči.

Slovenska podjetja za 15 odstotkov bolj zadolžena od evropskih

Stepišnik je spomnil na cilj vlade, da se poveča zaupanje tuje in domače javnosti do države. “Ena od prednostnih nalog je ureditev javnofinančnega primanjkljaja, druga pa ureditev slabih terjatev bank in istočasno prezadolženih podjetij,” je dejal.

Podjetja so v Sloveniji za 15 odstotkov bolj zadolžena kot povprečno evropsko podjetje, je ugotovil in menil, da so se številna znašla v položaju, ko zelo težko odplačujejo obveznosti iz kreditov in imajo premalo lastniškega kapitala.

Država se je zato odločila, da bo poiskala sistem, ki bo podjetjem omogočal, da se likvidnostno okrepijo in na dolgi rok povečajo delež lastniškega kapitala, je pojasnil predlog novele zakona.

STA


Najbolj brano