Vlada in sindikati našli pot do “dobrega konca”

Vlada in stavkajoči sindikati so včeraj podpisali sporazum, s katerim se sindikati med drugim odpovedujejo zahtevam za razpis referenduma o zakonu o interventnih ukrepih. Seveda pod pogojem, da se danes, ko bo zakon sprejemal DZ, ne bo še kaj bistvenega spremenilo.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj (levo), minister za delo Andrej Vizjak in minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič (desno) so si včeraj zadovoljni segli v roke
Vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj (levo), minister za delo Andrej Vizjak in minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič (desno) so si včeraj zadovoljni segli v roke  

LJUBLJANA> Stavkovni sporazum je včeraj podpisalo 14 od 21 stavkajočih sindikatov javnega sektorja, med njimi tudi največji sindikat vzgoje in izobraževanja (Sviz), v katerega je vključena približno polovica vseh javnih uslužbencev. 20 od 33 sindikatov javnega sektorja je podpisalo tudi dogovor o znižanju plač in drugih varčevalnih ukrepih.

Upokojitveni pogoji ostajajo enaki

Podpis stavkovnega sporazuma in dogovora o plačah so pozdravili tako delodajalci kot opozicija. Podpis obeh dokumentov politiki omogoča, da se posveti ukrepom za konsolidacijo javnih financ, menijo.

Število podpisnikov obeh dokumentov je bilo dovolj visoko, da se je glavnemu vladnemu pogajalcu ministru Andreju Vizjaku kar samo smejalo. “Konec dober, vse dobro,” je minister z ožigosanim sporazumom v roki zaključil skoraj mesec dni dolgo pogajalsko zgodbo, ki je bila “kot sinusoida s padajočimi amplitudami”.

Sindikati in vlada so se v sporazumu in dogovoru dogovorili za osemodstotno linearno nižanje plač in odpravo obeh plačnih nesorazmerij. Regres za letni dopust za letošnje leto so izločili iz dogovora.

Stavkovni sporazum našteva tudi vse bistvene omilitvene ukrepe na področju socialne države, sindikati pa so dosegli tudi umik tik pred zdajci pripravljenega vladnega dopolnila, ki spreminja upokojitvene pogoje.

Posebno točko v sporazumu ima zaveza, da vlada iz zakona o uravnoteženju javnih financ umika vse, kar se nanaša na standarde in normative v šolstvu.

Sporazuma med drugim niso podpisali v obeh policijskih sindikatih in sindikatu ministrstva za obrambo.

Vlada se je v sporazumu še zavezala, da bo plačala stavko, ki je potekala 18. aprila, medtem ko se je sindikalna stran odpovedala nadaljevanju vseh aktivnosti za razpis referenduma o varčevalnem zakonu. Podpis sporazuma pomeni tudi konec stavke. Sporazuma med drugim niso podpisali v obeh policijskih sindikatih in sindikatu ministrstva za obrambo.

Izpolnjenih je večina zahtev

Stavkovne zahteve (ohranitev socialne države, ohranitev kakovostnih javnih storitev, ohranitev delovnih mest v javnem sektorju in nasprotovanje znižanju plač) so večinoma izpolnjene, je ocenil glavni sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj.

Branimir Štrukelj: “Ohranili smo tudi številna delovna mesta, res pa je, da smo pristali na začasno zniževanje plač. To smo storili v dobro vseh v naši državi.”

Jedro socialne države je ohranjeno, tudi razmere v šolstvu se niso spremenile, čeprav je prišlo do zaostritev na področju visokega šolstva, o čemer pa še tečejo pogajanja.

“Ohranili smo tudi številna delovna mesta, res pa je, da smo pristali na začasno zniževanje plač. To smo storili v dobro vseh v naši državi,” je poudaril Štrukelj.

Kot pomembno je poudaril še izjavo Vizjaka, da do konca leta 2013 ne bo dodatnih posegov v plače. A ga je Vizjak takoj popravil: “Ne načrtujemo posegov v plače!”

Dogovor o plačah

> Plače javnih uslužbencev in funkcionarjev se s prvim dnem naslednjega meseca po uveljavitvi zakona o uravnoteženju javnih financ linearno znižajo za osem odstotkov. Takrat bosta odpravljeni tudi obe preostali četrtini plačnih nesorazmerij.

> Regres za letni dopust za 2012 je izločeni iz sporazuma.

> Višina regresa za 2013 bo odvisna od višine plače (do vključno 13. plačnega razreda bo regres 692 evrov, od 14. do 30. razreda 484 evrov, od 31. do 40. razreda pa 346 evrov). Uslužbenci nad 40. plačnim razredom regresa ne bodo prejeli.

> Kilometrina za prevoz na delo bo znašala osem odstotkov cene bencina.

> Nadomestilo za prehrano bo 3,52 evra.

> Višina jubilejne nagrade bo ostala nespremenjena, in sicer: 577,51 evra za 30 let, 433,13 evra za 20 let in 288,76 evra za deset let delovne dobe.

> Dopust bo od začetka leta 2013 omejen na največ 35 dni.

> Odpravnina ob odhodu v pokoj se bo znižala na dve povprečni mesečni plači zaposlenega v Sloveniji oziroma dve zadnji plači zaposlenega, če je to zanj ugodneje.

Napredovanje v višji naziv ali višji plačni razred, doseženo v lanskem ali letošnjem letu, bo plačano s 1. junijem 2013. V letu 2013 napredovanje ne bo omogočeno.

JANA KREBELJ


Najbolj brano