Vizjak Omerzelu očita laži in negospodarno ravnanje

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov, je v obrazložitvi interpelacije zoper ministra danes dejal poslanec SDS Andrej Vizjak. Med drugim mu očita laži ter nezakonito in negospodarno ravnanje, tudi v povezavi s posli njegovega podjetja Lastinski z državnim Darsom.

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov Foto: STA
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel si je v razmeroma kratkem času ministrovanja nabral zelo veliko očitkov Foto: STA

LJUBLJANA >Interpelacijo zoper Sama Omerzela je vložila skupina 31 poslancev, poleg 30 poslancev SDS in NSI je podpis prispeval še nepovezani poslanec Ivan Vogrin. “Pred mano je relativno lahka naloga - utemeljiti interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo in prostor, ki si je v relativno kratkem času nabral izjemno veliko očitkov,” je v imenu predlagateljev dejal Andrej Vizjak.

Očitki zoper Omerzela

Razdelil jih je v štiri vsebinske sklope - zamolčanje in laži ministra Omerzela, nezakonito ravnanje, negospodarno ravnanje ter nespoštovanje sklepov vlade in priporočil DZ.

Med drugim mu očitajo, da je na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom pred prevzemom položaja dejal, da ne bo podpisoval novih pogodb z Družbo za avtoceste v RS (Dars), če bo izbran za ministra. Na zaslišanju je povedal, da je njegovo podjetje Lastinski za Dars od leta 2008 vzdrževalo cestno-vremenske postaje.

Sporna pogajanja o vzdrževanju cestno-vremenskih postaj

A 20. oktobra lani je Dars podjetju Lastinski poslal razpisno dokumentacijo za vzdrževanje cestno-vremenskih postaj s povabilom za ponudbo, 12. novembra pa je Lastinski Darsu poslal ponudbo, nakar so sledila pogajanja, pri čemer je Vizjak navajal podatke z zapisnika o pogajanjih.

“To pogajanje je trajalo 20 minut in izpogajali so se za znižanje cene - reci in piši - 0,6 odstotka,” pravi poslanec SDS. Vprašal se je, kako se lahko Dars, ki je bil takrat že pod plazom kritik ministra, pogaja s predstavniki njegovega podjetja za ceno vzdrževanja cestno-vremenskih postaj.

“Ali ni to več kot očitno navzkrižje interesov? Jaz mislim, da je,” se sprašuje Vizjak. Spomnil je, da so medijske objave na koncu preprečile sklenitev te pogodbe, a očitno je, da tako Vizjak kot minister to pogodbo želita podpisati.

V poslanskih skupinah, ki podpirajo interpelacijo, se zavedajo, da je ministrova usoda ob javnem razkritju očitkov “visela na nitki, ki pa se je kasneje odebelila in postala vrv, ko so zašli v težave tudi drugi ministri koalicije,” med katerimi je Vizjak omenil tudi ministra za obrambo Romana Jakiča.

Nekdanji minister za gospodarski razvoj je moral oditi

Koalicija se je nato očitno odločila, “da zaradi preživetja ohrani relativno visoko toleranco do ravnanj svojih članov vlade,” je dejal Vizjak. Prepričan je, da predstavlja to problem za Slovenijo in da je prav, da o tem govorijo tudi v DZ.

Spomnil je tudi, da je moral nekdanji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik, zdaj poslanec PS, oditi, “ker je vlada rekla, da bo spoštovala visoke standarde, zdaj, ko smo soočeni z relativno podobnimi ali celo hujšimi očitki zoper ministra druge garniture, pa so ti standardi razvodeneli za ceno obstoja koalicije”.

Vizjak se zaveda, da je v obrazložitvi interpelacije uporabil težke besede, laži, a jih ne bi izrekel, če vanje ne bi bil popolnoma prepričan.

STA


Najbolj brano