Višji DDV tudi za simpatične

Slovenija se je kljub še slabšim gospodarskim napovedim zavezala proračunski primanjkljaj znižati pod tri odstotke in nič ne kaže, da bi bila vlada pripravljena v predlaganem proračunu popuščati. Pri DDV so možnosti za dogovor še odprte, čeprav je minister Janez Šušteršič včeraj o kritikih selektivnega zviševanja davčne stopnje govoril zelo kritično.

Predlog proračunov za prihodnji dve leti po besedah premiera Janeza Janše predstavlja jasen signal domačim in tujim partnerjem, da se je Slovenija lotila ukrepov resno in preudarno. To je dokument, ki vodi stran od krize, na pot ponovne rasti, je ob predstavitvi proračunskih dokumentov v DZ dejal Janša.
Predlog proračunov za prihodnji dve leti po besedah premiera Janeza Janše predstavlja jasen signal domačim in tujim partnerjem, da se je Slovenija lotila ukrepov resno in preudarno. To je dokument, ki vodi stran od krize, na pot ponovne rasti, je ob predstavitvi proračunskih dokumentov v DZ dejal Janša. 

LJUBLJANA> Minister za finance Janez Šušteršič zaradi pomislekov o primernosti selektivnega dviga davčne stopnje z 8,5 na 20 odstotkov napoveduje, da bo ministrstvo imelo posluh za drugačne predloge, prepričati pa se ne bo pustilo kar tako.

Za simpatične in antipatične

Na današnji seji bodo poslanci opravili prvo branje opozicijskega predloga spremembe zakona za uravnoteženje javnih financ, ki sta jo vložili PS in SD. Podporo predlogu opozicije je napovedala tudi DL, ki sicer namerava v drugi obravnavi vlagati dopolnila. Novela predvideva razveljavitev spornega znižanja pokojnin, ki ne temeljijo na plačanih prispevkih v pokojninsko blagajno in nadaljnje izplačevanje teh pravic po sedaj veljavnem sistemu. Prav tako bi bila po noveli ohranjena pravica do letnega dodatka za upokojence, kot je veljala pred uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ.

Možnost splošnega dviga DDV bi bila spričo sedanjih gospodarskih razmer preveč tvegana, poleg tega pa je vlada ta ukrep predvidela za leto 2014, če sedanji ukrepi za konsolidacijo javnih financ do takrat še vedno ne bi prijeli. Druga možnost bi bila uvedba začasnega protikriznega davka, ki pa bi takisto lahko imel slabe posledice. “Šlo bi za ukrep, ki bi zmanjšal kupno moč vsem,” pojasnjuje minister.

“Moram reči, da me je dosedanja razprava razočarala; po mojem mnenju je bila ujeta v ozke interesne okvire,” je o dosedanjih nasprotovanjih zlasti dvigu DDV na tiskane medije povedal Šušteršič. Zmotila ga je zlasti reakcija novinarjev: “Po mojem skromnem mnenju ne pritiče nekomu, ki želi zastopati predvsem javni interes in ki želi biti demokratičen medij, da postavi svoj lastni poklicni, panožni interes pred tako pomembno vprašanje, kot je, recimo, odstotek odpuščanja v javnem sektorju.”

Šušteršiča moti tudi pripisovanje ideološkega ozadja povišanju davčne stopnje za časopise in revije: “Ta očitek je očitno napačen, ker bo ta dvig davka, če bo seveda sprejet, prizadel vse časopise in revije, ne samo tiste, ki so nam simpatični ali nesimpatični. In nismo nikoli predlagali višje stopnje DDV samo za tiste časopise, ki nam gredo kdaj na živce.”

Še neusklajeni

Ministra glede selektivnega dviga DDV čakajo usklajevanja tudi znotraj koalicije. Nasprotovanje Desusa se še ni omehčalo, ostajajo pa tudi pomisleki SLS in DL. V slednji so selektivnemu dvigu DDV nenaklonjeni in se bodo odločali glede na to, kakšne nove rešitve bodo prihajale na mizo. Predsednik Desusa Karl Erjavec ponavlja, da so proti višanju DDV: “Mi se zavzemamo za neko drugo rešitev, ki bo pravično obremenila prebivalstvo, ne pa selektivno.”

Da bi bil finančni učinek na tiskane medije vprašljiv, menijo tudi v SLS, kjer kot rešitev vidijo različne davčne stopnje za informativne, znanstvene in zabavne tiskane medije. V skupini storitev, ki naj bi se jim povišal DDV, jih skrbijo še komunalne storitve, ki bi se utegnile preveč podražiti. Poslanec Roman Žveglič pa je ob napovedih iskanja skupnega jezika optimističen: “Do glasovanja je še daleč in do takrat bo potekalo še precej usklajevanj.”

JANA KREBELJ


Najbolj brano