Virantu očitajo zaletavost

Zaletavost notranjega ministra Gregorja Viranta, s katero se loteva ukrepov v državi, je zadosten razlog za interpelacijo, je včeraj odločitev za ta korak NSi pojasnila njena predsednica Ljudmila Novak.

Gregor Virant Foto: STA
Gregor Virant Foto: STA

LJUBLJANA >Potem ko je predsednica NSi Ljudmila Novak v sredo zavrnila ponudbo SDS za sodelovanje pri interpelaciji zoper finančnega ministra Uroša Čuferja (PS), je napovedala in včeraj pojasnilo predlog svoje stranke za interpelacijo zoper notranjega ministra Gregorja Viranta (DL).

NSi interpelacijo zoper ministra predlaga zaradi njegove zaletavosti, ki vodi v nepremišljene ukrepe, je v uvodu povedala predsednica stranke in potem nanizala poglavitne očitke. Gregor Virant s predlogom združevanja občin ogroža sistem lokalne samouprave, je prepričana. Nepravična in nedodelana zakonodaja po njenih besedah vodi v nepravilnosti pri izplačilu plač javnim uslužbencem, delovanje ministrstva v primeru izplačevanja odškodnin izbrisanih pa je za državo škodljivo.

Ljudmila Novak je spomnila tudi na Virantove sporne nakupe letalskih vozovnic v “nepojasnjenih okoliščinah”, kar po njenem mnenju kaže na sum korupcije. Sodu pa je izbila dno, tako Novakova, ministrova odločitev o razrešitvi načelnice ljubljanske upravne enote Mojce Kucler Dolinar, sicer ljubljanske mestne svetnice iz vrst NSi.

Poslanska skupina NSi bo interpelacijo vložila, če bodo k podpisu pritegnili še opozicijski SDS in SLS. Prvak SLS Franc Bogovič je medtem že ocenil, da si Virant nezaupnico res zasluži. SLS se bo odločila, ko bo seznanjena z vsebino. Interpelacijo zoper finančnega ministra Uroša Čuferja pa bo najverjetneje podprla, je dejal Bogovič in dodal, da je za interpelacijo zrela celotna vlada.

Podobno menijo v SDS, pri čemer pa vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko dodaja, da čas za to ni primeren. Interpelacija bi namreč po njegovem mnenju odvrnila pozornost od ključnega problema - razmer v slovenskem bančnem sistemu. Kljub temu si v NSi verjetno lahko obetajo podpise poslancev SDS.

Na napoved interpelacije se je odzval tudi Gregor Virant. Zagotavlja, da se bo priprave na interpelacijo lotil “z vso resnostjo in odgovornostjo, kot se spodobi, in s spoštovanjem, ki temu institutu pritiče.” Po njegovem mnenju bo šlo zlasti za soočenje političnih konceptov, ob čemer dvomi, da bi njegova čvrsta stališča uspeli spremeniti.

DK


Najbolj brano