Virant se bo “pogajal na polno”

Vlada se sestaja na zadnji redni seji s polnimi pooblastili. Opredelili naj bi se do tega, kaj so tekoči posli. Prioriteta notranjega ministra Gregorja Viranta bo dogovor s sindikati javnega sektorja o letu 2015. Nujno je podaljšanje veljavnih ukrepov, dogovorjen odstotek zniževanja števila zaposlenih pa bi zvišal z enega na verjetno dva odstotka.

Prioriteta notranjega ministra Gregorja Viranta bo dogovor s sindikati javnega sektorja o letu 2015 Foto: STA
Prioriteta notranjega ministra Gregorja Viranta bo dogovor s sindikati javnega sektorja o letu 2015 Foto: STA

LJUBLJANA > Državni zbor se bo popoldne seznanil z odstopom premierke Alenke Bratušek, s čimer bo prenehal mandat celotni vladi, torej tudi vsem ministrom. Vlada bo do imenovanja nove opravljala le še tekoče posle.

Finančni minister Uroš Čufer je že v torek v Bruslju napovedal, da se bo vlada na današnji seji dogovorila, katere zadeve je treba nemoteno delati naprej z vlado, ki opravlja tekoče posle, katere pa lahko počakajo.

“Na gospodarskem resorju delamo in bomo delali, dokler bo ta vlada delovala”

Pred začetkom seje sta bila zgovornejša gospodarski in notranji minister Metod Dragonja in Gregor Virant. “Na gospodarskem resorju delamo in bomo delali, dokler bo ta vlada delovala,” je pojasnil Dragonja in dodal, da imajo nekaj dilem le glede vložitve dveh zakonskih projektov: zakona o pospeševanju turizma in spremembe zakona o gospodarskih družbah.

Virant je znova poudaril, da v okvir tekočih poslov nedvomno sodi dogovor s sindikati javnega sektorja o ukrepih za prihodnje leto. Kot je dejal, začetek pogajanj šteje za svojo odgovornost, saj so trenutno veljavni ukrepi začasni in bo brez dogovora z novim letom zazevala velika finančna luknja.

Zato se bo, zagotavlja, pogajal “na polno” in pogajalski dosje po potrebi predal novi vladi. Virant ne verjame, da se bo mogoče dogovoriti tako hitro, da bi državni zbor v aktualnem mandatu lahko potrdil zakonske spremembe.

Podaljšanje varčevalnih ukrepov v javnem sektorju

Osnovni vladni predlog sindikalnim pogajalcem bo podaljšanje varčevalnih ukrepov, ki so jih s sindikati dogovorili lani, je napovedal minister. A bo ob tem treba delati več zlasti na zmanjševanju števila zaposlenih. Po Virantovih besedah so bili lani na tem področju relativno uspešni, a bo treba biti še bolj discipliniran.

V skladu z lanskim dogovorom je vlada nadaljevala politiko zmanjševanja števila zaposlenih v javnem sektorju za en odstotek na letni ravni, kar pa po Virantovih besedah ni več dovolj. Recimo, da bi se po novem število zaposlenih zmanjševalo za dva odstotka, je dejal pred današnjo sejo vlade.

Če bi sindikati privolili v podaljšanje obstoječih ukrepov in zmanjševanje števila zaposlenih za dva odstotka, pa je teoretično časa še vedno dovolj in je mogoče, da bi državni zbor lahko potrdil dogovor oziroma zakonske spremembe, pravi Virant in hkrati svari, da kaj takšnega težko napove z gotovostjo. Je pa zagotovil, da si bo do zaključka mandata maksimalno prizadeval za dogovor.

Virant zanika povezovanje z Bratuškovo - “DL je močna blagovna znamka”

Ministra se nista mogla izogniti novinarskim vprašanjem o aktualnem političnem dogajanju. Dragonja te teme ni želel komentirati. Virant pa je znova dejal, da so v DL pripravljeni razmišljati in se pogovarjati o predvolilnih povezavah v liberalni sredini, a pojasnil, da gre “Državljanska lista na volitve kot stranka Državljanska lista”.

Odzval se je tudi na pisanje spletnega portala Požareport o tem, da naj se na prihodnjem kongresu ne bi nameraval več potegovati za predsednika DL in da naj bi bila ena od možnosti tudi povezovanje z novo stranko, ki jo ustanavlja Bratuškova: “Ne nasedajte govoricam. DL je močna blagovna znamka. Imamo močno infrastrukturo, programske odbore, terensko mrežo... In gotovo stranke ne bi puščal na cedilu pred volitvami.”

STA


Najbolj brano