Virant napovedal dodatne ukrepe v javnem sektorju za leto 2015

Notranji minister Gregor Virant je že napovedal nova pogajanja o dodatnih ukrepih, ki jih bo v javnem sektorju treba dogovoriti za leto 2015. Pogajanja s sindikalisti namerava začeti že v začetku prihodnjega leta, je povedal v današnji izjavi po obisku premierke Alenke Bratušek v poslanski skupini DL.

Notranji minister Gregor Virant je že napovedal nova pogajanja o dodatnih ukrepih, ki jih bo v javnem sektorju treba dogovoriti za leto 2015 Foto: STA
Notranji minister Gregor Virant je že napovedal nova pogajanja o dodatnih ukrepih, ki jih bo v javnem sektorju treba dogovoriti za leto 2015 Foto: STA

LJUBLJANA > Tako bo po njegovi oceni dovolj časa za to, da bi se lahko dogovorili “nekje do sredine leta”. Pri tem bo, pravi, ključno nadaljnje zmanjševanje števila zaposlenih po t. i. mehkih metodah.

Opozicijske stranke SDS, SLS in NSi bodo na predlog slednje predvidoma v torek v DZ vložile interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta. Po doslej znanih informacijah Virantu očitajo škodovanje občinam z zmanjševanjem sredstev in namero združevanja, oškodovanje državnega proračuna, pri čemer kot primer izpostavljajo nepojasnjene okoliščine glede letalskih vozovnic, nazadnje pa gredo očitki še na račun škodljivih sporazumov s sindikati.

Pogajalskih izhodišč za ta pogajanja Gregor Virant še ni želel razkrivati. A o dodatnih ukrepih v javnem sektorju v letu 2015 se bo treba pogovarjati “zelo resno”, je dejal, saj je v proračunu v celoti predvidena nekoliko nižja masa za to področje kot v proračunu za leto 2014.

“Je pa res, da bo izhodišče za leto 2015 lažje, ker bomo že prihodnje leto znižali število zaposlenih,” je pojasnil in dodal, da se mu sicer zdi pametneje pogovarjati o nekoliko nižjih plačah, kot pa “metati ljudi na cesto”.

Sicer pa je minister ob tem spomnil, da je bilo na odhodkovni strani nekaj narejenega zlasti z njegovim dogovorom s sindikati o posegih v maso za plače javnih uslužbencev do konca leta 2014. Omenjeni dogovor so podpisali maja letos.

Če bo obveljala rešitev, kot so jo dogovorili minuli teden na usklajevanjih o poplačilu tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj, pa se bo vlada s posebno izjavo še dodatno zavezala, da v letu 2014 ne bo dodatnega poseganja v pravice javnih uslužbencev, ki bi presegale majski dogovor.

STA


Najbolj brano