Virant: Vračila preveč izplačanih plač ne gre izključiti

V predvidene spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju bo vključena tudi problematika prehoda na nov plačni sistem leta 2008 in nepravilno prevedene plače. A minister za notranje zadeve Gregor Virant je pojasnil, da vračanja preveč izplačanih plač nikakor ne bodo mogli povsem izključiti.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je pojasnil, da vračanja preveč izplačanih plač nikakor ne bodo mogli povsem izključiti Foto: STA
Minister za notranje zadeve Gregor Virant je pojasnil, da vračanja preveč izplačanih plač nikakor ne bodo mogli povsem izključiti Foto: STA

LJUBLJANA > Veljavna ureditev je jasna, poudarja.

Kmalu bo namreč minilo pet let in s tem zastaralni rok od začetka veljave zakona o sistemu plač v javnem sektorju, po katerem so delodajalci s svojimi zaposlenimi sklepali nove pogodbe. Na ministrstvu za notranje zadeve so nedavno pojasnili, da gre za zastaralni rok v zvezi s terjatvami iz delovnega razmerja, kot ga določa zakon o delovnih razmerjih.

Tako so v zadnjem času delodajalci v javnem sektorju uslužbencem izdajali zahtevke za povračilo preveč izplačanih plač, ponudili so jim tudi nove pogodbe o zaposlitvi s popravljenimi višinami plač, nekaterim so že drugače obračunali plače brez podpisa pogodbe.

Delodajalec nima manevrskega prostora

Do množičnih zahtev je prišlo na Zavodu RS za zaposlovanje, Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Predstavniki Zavoda RS za zaposlovanje in UKC Ljubljana predlagajo oprostitev obveznosti vračila preveč izplačanih plač za vse uslužbence, ki jih je to doletelo. Sestanek z ministrom Gregorjem Virantom v zvezi s tem je bil sprva predviden za danes, a minister je dejal, da morajo “zadevo dobro preučiti”, zato je sestanek prestavil. Predvidoma se bodo srečali še ta teden.

Po veljavni zakonodaji so delodajalci v javnem sektorju zavezani izterjati preveč izplačane plače s tožbo pred pristojnim sodiščem, če se o tem v mesecu dni od pisnega poziva ne uspejo dogovoriti z zaposlenim. Tako delodajalec nima nobenega manevrskega prostora, saj ga zakon jasno zavezuje.

Pripravljajo drugačno ureditev vračila in izterjave

Notranje ministrstvo bo spremembe zakona o sistemu plač začelo pripravljati po poletju, tudi 3.a člena, ki določa ravnanje v primeru nezakonitosti ali ugotovitvi neskladnosti pri izplačilu plač uslužbencem.

Kot izhaja iz dopisa, ki so ga konec julija naslovili na državne organe in občine, naj bi šle spremembe v smeri drugačne ureditve obveznosti zaposlenih do vračila preveč izplačanih plač in posledično obveznosti delodajalca do izterjatve, če se z zaposlenim ne uspe dogovoriti o vračilu. V dopisu je zapisano še, da bodo oblikovane tudi ustrezne prehodne določbe, ki bi uredile vprašanje že začetih postopkov glede vračila preveč izplačanega zneska plače.

Sindikate javnega sektorja in vlado namreč jeseni čaka plačna reforma. Virant je povedal, da se bodo s sindikati najprej, predvidoma okrog 10. septembra, usklajevali o povračilu potnih stroškov in pripravljenosti na delo, konec septembra pa bi sledila pogajanja o noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju.

STA


Najbolj brano