Veterani nezadovoljni z govorcem Krkovičem

Na Trgu zmage v Murski Soboti so danes odkrili spomenik kot simbol zahvale in spomina braniteljem slovenske samostojnosti leta 1991. Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo je zaradi nezadovoljstva z izbranim govorcem dogodek bojkotiralo.

Govornik je bil Tone Krkovič Foto: STA
Govornik je bil Tone Krkovič Foto: STA

MURSKA SOBOTA > Soboški župan Anton Štihec je za govornika povabil načelnika manevrske strukture narodne zaščite Toneta Krkoviča, s tem pa naj bi po mnenju območnega združenja veteranov ponižal branitelje mesta.

Spomenik sta odkrila župan Štihec in predsednik Policijskega veteranskega združenja Sever za Pomurje Ciril Magdič.

Spomenik vsem braniteljem

V govoru sta tako Štihec kot Krkovič poudarila, da gre za spomenik vsem braniteljem, in da se ne smemo deliti, pač pa moramo biti enotni kot takrat, ko smo se skupaj odločili za samostojnost, uspeli pa ravno zato, ker so bili policisti in pripadniki teritorialne obrambe enotni.

Na spomeniku iz marmorja, katerega osnova je protitankovska ovira, stal pa je nekaj manj kot 9000 evrov, so zapisana imena mestne občine Murska Sobota, Policijskega veteranskega združenja Sever za Pomurje in Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Murska Sobota, stoji pa v neposredni bližini znanega spomenika osvoboditeljem v drugi svetovni vojni.

Veterani: Štihec nas je izigral

Združenje je v sporočilu za javnost zapisalo, da jih je župan Štihec izigral, saj je najprej sprejel njihovo ponudbo, da bo slavnostni govornik sam, po predstavitvi Bele knjige slovenske osamosvojitve v Murski Soboti, na kateri je sodeloval, pa je pristanek preklical in za govornika povabil Krkoviča in ne, kot so mu predlagali veterani, katero od številnih zaslužnih osebnosti iz pokrajine.

Štihec je zaplet označil za problem veteranov, ker da so slovesnost bojkotirali izključno zato, ker jim ni ustrezal govornik. Zato bi se morali po njegovem mnenju vprašati, kdo deli branitelje v tem primeru.

Veterani priznavajo, da jim je Štihec "po dolgem pregovarjanju res ponudil možnost, da bi poleg gospoda Krkoviča spregovoril tudi predstavnik veteranov, vendar zaradi nepredvidenih zapletov nihče od povabljenih predloga ni mogel ali želel sprejeti".

Če se je že župan odrekel tej časti zaradi nepoznavanja takratnih dogodkov, bi si jo po njihovem mnenju prav gotovo zaslužil kdo, ki je v takratnih dogodkih sodeloval. Zato takšno početje ocenjujejo kot nadaljevanje prisvajanja zaslug osamosvojitve ozke skupine ljudi, ki se jim iz politične preračunljivosti pridružujejo tudi ljudje, ki o tem času ne vedo nič ali, kot sami izjavljajo, zelo malo.

Policijsko veteransko združenje Sever za Pomurje je pri odkritju sodelovalo "v okrnjeni sestavi". V slavnostnih uniformah sta bila le predsednik in praporščak, sicer pa je za vse veterane, tako policiste kot teritorialce, veljalo, da jim je bila prepuščena odločitev o udeležbi na slovesnosti.

STA


Najbolj brano