Ves svet v Šanghaj, Slovenija pa stran

Slovenija bo, kot kaže, ostala brez svojega konzulata v Šanghaju, enem najvplivnejših poslovnih in tehnoloških središč sveta. Razloga za skorajšnje zaprtje konzulata sta dva: varčevanje naše vlade, pa še kratek stik med ministrstvoma za gospodarski razvoj in za zunanje zadeve povrhu.

Šanghaj je eno od poslovnih središč sveta, od koder pa se, kot  kaže, Slovenija umika  Foto: Katja Gleščič
Šanghaj je eno od poslovnih središč sveta, od koder pa se, kot kaže, Slovenija umika  Foto: Katja Gleščič

SLOVENIJA > Ti dve ministrstvi sta si zadnja tri leta delili financiranje konzularnega predstavništva v Šanghaju. Prav pri financiranju se je zapletlo, priznavajo na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ). “V preteklih dneh smo prejeli obvestilo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, da želijo zaradi zmanjšanja proračunskih sredstev odstopiti od sofinanciranja delovanja ekonomskega svetovalca, ki je bil napoten na konzulat v Šanghaju,” so povedali MZZ.

“Financiranje konzulata predstavlja za MZZ velik problem, saj je bila odločitev ministrstva za gospodarstvo sprejeta po potrditvi proračuna za leto 2014, MZZ pa v svojem proračunu teh sredstev ni moglo predvideti,” so pojasnili.

Vsi so v Šanghaju

“V primeru zaprtja konzulata ostaja v kitajski prestolnici v Pekingu naše veleposlaništvo, ki zagotavlja vso podporo slovenskim državljanom, nudi konzularno pomoč in skrbi za razvijanje gospodarskega sodelovanja med Slovenijo na Kitajsko,” zagotavljajo. Dodajajo, da dokončne odločitve o zaprtju še niso sprejeli.

A naši viri iz vrst gospodarstva se bojijo, da do zaprtja ni več daleč, saj naj bi konzula že odpoklicali in se v Slovenijo vrača z 31. marcem. Preseneča pa jih ravnanje naše države, ki se namesto reševanja zapleta s financiranjem konzulata v Šanghaju odloča konzulat preprosto zapreti. Pričakovali so namreč ravno nasprotno, da bo Slovenija vlogo konzulata v Šanghaju še krepila, da bi kitajski partnerji slovenskih podjetij in turisti lahko tam dobili vize za obisk Slovenije, ne pa da morajo ponje v Peking. Večina naših podjetij na Kitajskem namreč deluje na širšem območju Šanghaja.

Nesmiselna ukinitev

“Z vidika nadaljnjega meddržavnega gospodarskega sodelovanja je zapiranje predstavništva nesmiselno,” komentirajo vladne namere v Hitu, kjer so Kitajsko poleg Rusije in Turčije uvrstili med najpomembnejše oddaljene trge. “Pri pridobivanju gostov s kitajskega trga nam je konzularno predstavništvo seveda v pomoč pri izdajanju vizumov in iskanju ustreznih partnerjev v Šanghaju in okolici,” so povedali za PN.

Tudi v Luki Koper to obžalujejo. “To zagotovo ne more dati dobrega signala poslovnim partnerjem in bo do neke mere otežilo prizadevanja slovenskih podjetij za uveljavitev na tem razsežnem tržišču,” pravijo. “Slovenija bo laže prebrodila posledice krize, če bomo krepili gospodarske odnose z Daljnim vzhodom,” je prepričan predsednik uprave Luke Gašpar Gašpar Mišič, ki je bil pred božičem v Šanghaju. “Tamkajšnje konzularno predstavništvo se je vedno vključilo v organizacijo obiskov slovenskih delegacij in je pomagalo pri navezovanju stikov s tamkajšnjimi gospodarstveniki. Ob našem nedavnem obisku moram posebej izpostaviti konzula Draga Napotnika, ki se je izjemno potrudil in podprl naše gospodarske interese,” je ocenil Mišič.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano